Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie

Delegacja z ukraińskiego muzeum w Dęblinie

Data wydarzenia: 07 marca 2019

Muzeum Sił Powietrznych miało zaszczyt gościć delegację Wołyńskiego Regionalnego Muzeum Wojska Ukraińskiego Oraz Techniki Wojskowej w Łucku. Dzięki wizycie możliwe było zapoznanie się z ofertą obu placówek i rozpoczęcie rozmów na temat przyszłej współpracy. Podobnie jak MSP placówka w Łucku jest muzeum resortowym ze zbieżną misją i tematyką.

Goście wzięli udział w walnym spotkaniu Seniorów Lotnictwa Wojskowego RP/o Dęblin, w czasie którego płk. Witalij Hacanowskij – doradca ds. wojskowych dyrektora łuckiego muzeum podzielił się swoimi wrażeniami z wizyty i anegdotami ze służby. Dyrektor MSP Paweł Pawłowski zapoznał seniorów i gości z planowanymi na ten rok przedsięwzięciami namawiając do współpracy przy wspólnych projektach. Od ręki narodził się pomysł wykorzystania w pikniku Good Morning Dęblin 4-6 lipca pojazdów należących do Wołyńskiego Klubu Automobilowego, którego v-ce prezes Sergiusz Prozorowski był inicjatorem dzisiejszej wizyty.

Dyrektor Pawłowski oraz przewodnicy MSP Jacek Zagożdżon i Jarosław Frąckiewicz oprowadzili gości po wystawach Muzeum Sił Powietrznych opowiadając o wspólnej historii i zadaniach jakie stoją przed historykami i placówkami muzealnymi. 

Pierwszym owocem współpracy będzie prezentacja w Łucku wystawy mobilnej „Skrzydlaci Kosynierzy”, której wernisaż planowany jest na 19 marca, kiedy to wołyńskie muzeum obchodzić będzie 20-lecie działalności.