Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie

Czytanie Uskrzydla

Data wydarzenia: 21 marca 2017

Zajęcia Centrum Skrzydlatej Edukacji Muzeum Sił Powietrznych i Skrzydlatego Wolontariatu Wyższej Szkoły Oficerskiej Sił Powietrznych mające na celu właściwy rozwój emocjonalny dzieci – Czytanie Uskrzydla poprowadziliśmy wraz z podchorążymi oraz kadrą dydaktyczną WSOSP czytając najmłodszym. Dzieci z zaprzyjaźnionej Szkoły Podstawowej nr 2 w Dęblinie, a także te odwiedzające muzeum z rodzicami, miały okazję posłuchać, między innymi o przygodach trzech sympatycznych trzmieli: Ambrożego, Błażeja i Cezarego. Bajkę o trzech trzmielach-Piotra Walczaka, łamiąc swe języki, czytali prorektorzy WSOSP: płk dr inż. Adam Wetoszka i płk pil. Paweł Marcinkowski.

Zupełnie na czasie okazały się perypetie bohaterów Wiosennej bajki wielkanocnej tego samego autoraktórą czytali kolejno: dr hab. prof. WSOSP Justyna Lipińska, ppłk. Jarosław Wojtyś, ppłk. Andrzej Truskowski i płk. Jarosław Jach.Młodzi słuchacze nie mogli powstrzymać się od nurtujących ich pytań, na które Pani profesor chętnie udzielała odpowiedzi… Słuchacze mogli poczuć emocje, jakie towarzyszyły Franciszkowi Żwirko i Stanisławowi Wigurze w czasie finałowego lotu Challange 1932, które zrelacjonował w swej książce Zwycięstwo Polskich Skrzydeł – Adam Wojtyga – czytał Jacek Zagożdżon. Po tym słuchowisku dzieci z pomocą podchorążych – wolontariuszy WSOSP, mieli za zadanie pokolorować obrazki przedstawiające zwycięski samolot RWD 6 Bis. Tu niezastąpione okazały się wiedza, doświadczenie i wprawa w rysowaniu naszych małych słuchaczy, z których to umiejętności mogli czerpać podchorążowie…… okazało się, że we władaniu kredkami dzieci nie mają sobie równych.

Kiedy tylko opadły emocje związane z rysowaniem dr Justyna Tomaszewska przeczytała o tym jak wielki kolos podrywa się do lotu – Lili Blue – Samolot.

Swoją autorską wersję Bajki o niebieskim smoku – Piotra Walczaka, przedstawił kpt. pil Witold Sokół.

Serdecznie dziękujemy studentom i podchorążym WSOSP za wspaniałą inicjatywę i zaangażowanie. Radość w oczach dzieci mówi, jak wiele to dla nich znaczy…Skrzydlaty Wolontariat WSOSP…

Proszę śledzić naszą ofertę spotkań z różnymi grupami wiekowymi. Spotkania czytelnicze trwale wpisują się w działania naszej placówki i będą cyklicznie wznawiane. Zapraszamy do Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie.