Czytanie uskrzydla

Data wydarzenia: 26 kwietnia 2019

Muzeum Sił Powietrznych było gospodarzem akcji „Czytanie uskrzydla”, organizowanej wspólnie ze „Skrzydlatym Wolontariatem” Lotniczej Akademii Wojskowej, przy wsparciu Miejskiej Biblioteki Publicznej. Celem akcji jest propagowanie czytania, jako formy rozwoju emocjonalnego dzieci. Naszymi słuchaczami byli podopieczni Miejskiego Przedszkola nr 1 „Bajka” w Dęblinie. Po raz kolejny w akcję włączyli się wykładowcy LAW.

O przygodach małego chłopca Karola dzieci usłyszały z ust Prorektora ds. kształcenia i studenckich płk. dr. inż Adama Wetoszki, który przeczytał książkę autorstwa Émilie Beaumont „Samolot Karola”. Opiekun „Skrzydlatego Wolontariatu” – mjr. Beata Osiak przeczytała o wąsatym pilocie i locie Walusia do Łomży. Kpt. pil. mgr Witold Sokół opowiedział o swoich doświadczeniach w lotach samolotem myśliwskim MiG 29 oraz przeczytał opowiadanie „Piloci” autorstwa Izabeli Sadczyńskiej.Piotr Skorupa – student LAW na kierunku „lotnictwo i kosmonautyka” przedstawił słuchaczom utwór Alicji Kwiatkowskiej „Biała kartka”Z przeczytanego przez Jacka Zagożdżona fragmentu relacji Adama Wojtygi „Zwycięstwo polskich skrzydeł” dowiedzieliśmy się jakie emocje towarzyszyły zwycięstwu Franciszka Żwirko i Stanisława Wigury w wyścigu Challenge 1932. Uzbrojone w nową wiedzę dzieci oddały się kolorowaniu samolotów zwycięskiej, polskiej załogi.