Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie

Czytanie męska rzecz! Piloci czytają dzieciom

Data wydarzenia: 13 maja 2016

W dniu dzisiejszym mieliśmy niesamowitą okazję cofnąć się do lat dziecinnych. Do marzeń o lataniu i fantazji ukrytej w książkach.

Ogólnopolska kampania Fundacji „ABCXXI – Cała Polska czyta dzieciom” Pani Ireny Koźmińskiej ma za swój cel wspieranie zdrowia emocjonalnego – psychicznego, umysłowego oraz moralnego – dzieci i młodzieży. Pani Irena wraz z dyrektorem muzeum otworzyli spotkanie.

Piloci czytają dzieciom Muzeum SIł Powietrznych w Dęblinie - otwarcie

Wszyscy usiedliśmy „po turecku” i zaczęliśmy…czytać. Czytali piloci…

Piloci czytają dzieciom Muzeum SIł Powietrznych w Dęblinie

Gen. bryg. pil. Ryszard Hać zabrał dzieci (ponad 40 pociech) w tajemniczą podróż aeroplanem, wraz z niepokorną kurką i jej niefrasobliwą babcią – Julian Tuwim „W aeroplanie”

Piloci czytają dzieciom Muzeum SIł Powietrznych w Dęblinie - gen. bryg. (R) pil. inż. Ryszard Hać (2)

Po recytacji wiersza posypała się lawina pytań technicznych, „co i jak trzeba zrobić żeby samolot poleciał…, kto był pierwszy…, z czego się składa…” itd.itp. Bo jak wiemy nie jest łatwo poderwać samolot do góry a dzieci wyraźnie miały ochotę to uczynić. Pan generał wyczerpująco instruował młodych adeptów sztuki latania i byłby to robił do tej pory, gdyby nie przytomność prowadzącej Oli Kapinos, która uratowała generała z opresji, wprowadzając iście wojskowy reżim zadawania pytań…

Piloci czytają dzieciom Muzeum SIł Powietrznych w Dęblinie - pytania

Ppor. pil. Kamil Bylinka przyjął na siebie kolejną lawinę pytań po przeczytaniu „Jak Gapa został pilotem” Roberta Zawady. No bo przecież: „jak to z wiatraka samolot?” No i „wie Pan te samoloty z dymami…?” Na to pytanie odpowiedział ppor. pil. Marcin Kossakowski, który na co dzień, podobnie jak ppor. pil. Mateusz Kubiak  lata „…z dymami” w Zespole akrobacyjnym Biało Czerwone Iskry. Piloci  przeczytali dzieciom o tym jak szpaki planowały swój lot rejsowy do ciepłych krajów – „Odlot szpaków” Stanisława Pagaczewskiego oraz jak z wąsatym pilotem dolecieć do cioci Eli, mieszkającej na co dzień w Olsztynie… – „Pilot i ja” Adama Bahdaja.

Piloci czytają dzieciom Muzeum SIł Powietrznych w Dęblinie (3)

Milusińskich odwiedził tajemniczy gość Boguś Niedźwiedź – lotnicza maskotka, która wspiera działania charytatywne na rzecz najmłodszych. O misji Bogusia opowiedziały Panie: Agnieszka Czarnowska oraz Anna Waligóra z Projektu Boguś Niedźwiedź – lotnik. Postać stworzyła Pani Aleksandra Krajewska wraz z mężem – por. pil. Ireneuszem Krajewskim. Boguś oczywiście otrzymał odznakę muzealną, którą dyrektor Ryszard Hać wpiął w klapę niedźwiedziowej kurtki osobiście.

Piloci czytają dzieciom Muzeum SIł Powietrznych w Dęblinie - tajemniczy gość Boguś NiedźwiedźPiloci czytają dzieciom Muzeum SIł Powietrznych w Dęblinie - tajemniczy gość Boguś Niedźwiedź z odznaką muzeum

Nasz adiunkt dr Roman Kozłowski wprowadził przyszłych lotników w świat biało – czerwonej szachownicy, symboli państwowych i ciekawej historii naszego lotnictwa.

Piloci czytają dzieciom Muzeum SIł Powietrznych w Dęblinie (4)

W podziękowaniu, dzieci zaprojektowały dla pilotów zupełnie nowe odznaki, które wzięły udział w profesjonalnie przeprowadzonym konkursie graficznym. Jury w składzie: Irena Koźmińska (przewodnicząca), Ola Krajewska, Roman Kozłowski oraz jako ciało doradcze piloci naszego garnizonu, wyłoniło trzy pierwsze miejsca,ex aequo.

Najlepsze prace zostały nagrodzone, każdy ze zwycięzców otrzymał również „swojego” patrona – pilota.

Piloci czytają dzieciom Muzeum SIł Powietrznych w Dęblinie, projektowanie naszywki dla pilotów - trzy pierwsze miejsca

Na koniec, dziękując za wspaniały dzień, dr Andrzej Szmania, z-ca dyrektora, wręczył każdemu z uczestników prezenty niespodzianki od naszego muzeum.

Piloci czytają dzieciom Muzeum SIł Powietrznych w Dęblinie - pamiątki

Wielki okrzyk LECIMY!!! pozwala nam być spokojnym o przyszłą kadrę polskiego lotnictwa ;)

Serdecznie dziękujemy organizatorom i gościom a przede wszystkim dzieciom, które ogromnie miło było nam gościć.

Piloci czytają dzieciom Muzeum SIł Powietrznych w Dęblinie -dyplom

http://moje.radio.lublin.pl/piloci-zamienili-samoloty-na-ksiazki-czytanie-to-prawdziwie-meska-sprawa.html

Wydarzeniu partnerują: Wojsko Polskie, Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych, Siły Powietrzne, Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie.

Patronat honorowy: Inspektor Sił Powietrznych, gen.bryg.pil. Tomasz Drewniak.

Sponsorem wydarzenia jest: Instytut Techniczny Wojsk Lotniczych