Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie

"American Day"

Data wydarzenia: 17 sierpnia 2014

Dn. 16.08. 2014 r. delegacja Muzeum Sil Powietrznych wzięła udział w organizowanym w Ossowie „American Day”, który był kolejnym dniem obchodów 94 rocznicy Bitwy Warszawskiej organizowanej przez Gminę Wołomin. Muzeum uświetniło „Dzień Amerykański” wystawą „Lotnicy Biało – Czerwonej i Gwieździstej Eskadry”, która przedstawia historię współpracy polskich i amerykańskich lotników na przestrzeni dziesięcioleci, od 7 Eskadry Bojowej, w której szeregi wchodzili amerykańscy piloci, aż po dzień dzisiejszy. „Nazwa Eskadry Myśliwskiej im. Tadeusza Kościuszki przywodzi na myśl długą tradycję wzajemnego amerykańsko – polskiego współdziałania, która datuje się od dnia powstania Stanów Zjednoczonych. Wszyscy wiemy, że Tadeusz Kościuszko i Kazimierz Pułaski odegrali w walce o amerykańską niepodległość rolę kluczową. Znamy treść słynnej noty przesłanej przez generała Pułaskiego do Jerzego Waszyngtona: „Przybyłem tu, gdzie broni się wolności, by jej służyć i by dla niej żyć lub za nią umrzeć”. Członkowie Eskadry im. Tadeusza Kościuszki dumnie kontynuowali tę tradycję,… ” – powiedział w swym przemówieniu Ambasador USA Stephen D. Mull. Gospodarzem uroczystości w Ossowie był Burmistrz Wołomina Ryszard Madziar.

 

DSC_1121DSC_1144DSC_1150

Wystawę Muzeum odwiedzili znamienici goście: Ambasador USA Stephen D. Mull, Pani Karolina Kaczorowska – wdowa po prezydencie Ryszardzie Kaczorowskim, Pani Ewa Błasik – wdowa po gen. Andrzeju Błasiku.

DSC_1154

Dr Andrzej Szmania, z-ca dyrektora MSP przekazał ambasadorowi USA pamiątkową tablicę opisującą historię „Marsza Lotników”, którego treść mówi o tradycjach polsko – amerykańskiej walki o wolność obu narodów.

DSC_1157DSC_1164Pamiątkowe zdjęcie znamienitych gości na tle wystawy poświęconej tradycjom polsko – amerykańskich stosunków.