Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie

80 rocznica wybuchu II wojny światowej

Data rozpoczęcia: 02 września 2019 12:00 | Data zakończenia: 02 września 2019 14:00

Prezentacja makiety lotniska i Szkoły Orląt oraz upamiętnienie czeskich pilotów poległych podczas bombardowania Dęblina 2 września 1939 roku będą głównymi punktami wydarzenia organizowanego przez Muzeum Sił Powietrznych w ramach obchodów 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej.

 

W poniedziałek 2 września 2019 roku o godzinie 12.00 zapraszamy Państwa na dwa wernisaże: pierwszy będzie prezentacją makiety dęblińskiego lotniska i kompleksu Szkoły Orląt w przededniu wybuchu II wojny światowej. Makieta wykonana w skali 1:200 jest elementem zmian na ekspozycji stałej „Historia polskiego lotnictwa wojskowego”. Termin jej prezentacji jest nieprzypadkowy: tego dnia niemiecka Luftwaffe dokonała pierwszego w wojnie tragicznego w skutkach nalotu na Dęblin i osadę Irena, w wyniku którego śmierć poniosło wiele osób cywilnych i wojskowych. Budynki i pole wzlotów dęblińskiej Szkoły Orląt zostały poważnie uszkodzone.

 

Tego dnia chcemy także uczcić pamięć trzech czechosłowackich lotników, którzy w wyniku tego nalotu zginęli na terenie Dęblina. Wspólnie z czeską organizacją Free Czechoslovak Air Force Association oraz redakcją portalu Niebieska Eskadra, delegacja Muzeum Sił Powietrznych złoży kwiaty i znicze na ich grobach  na Cmentarzu Wojennym Balonna.

Nawiązaniem do tych wydarzeń będzie uroczyste otwarcie wystawy pt. „Kraków, 30 kwietnia 1939”, opowiadającej o odtworzeniu czechosłowackiej armii na ziemiach polskich po tragicznych wydarzeniach dla Czechosłowacji 15 marca 1939 r. Wystawa została  przygotowana przez Wojskowy Instytut Historyczny w Pradze (Vojensky Historicky Ustav Praha). Partnerem ekspozycji jest Ambasada Republiki Czeskiej w Warszawie.

 

Do wykonania makiety oraz projektów graficznych plakatu i zaproszenia na wernisaż wykorzystano zdjęcia z kolekcji Tomasza Kopańskiego.

 

program wydarzenia:

 

11.00 – Cmentarz Wojenny Balonna w Dęblinie:

– upamiętnienie czechosłowackich lotników poległych  w 1939 roku

 

12.00– Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie, ul. Lotników Polskich 1:

– prezentacja makiety lotniska i kompleksu Szkoły Orląt z sierpnia 1939 r

– wernisaż wystawy „Kraków, 30 kwietnia 1939” z okazji 80-lecia powstania Legionu Czechosłowackiego w Polsce

 

Zapraszamy!