Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie

72 rocznica „Marszu Śmierci”

Data wydarzenia: 04 lutego 2017

4 lutego br. delegacja Muzeum Obrony Przeciwlotniczej w Koszalinie, w składzie: Kamilla Heller i Wojciech Grobelski wraz z przedstawicielem Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej O/Koszalin, kpt. w st. spocz. Edwardem Muchą ps. „Komar”, wzięła udział u uroczystościach upamiętniających 72 rocznicę „Marszu Śmierci” lotników alianckich – jeńców Stalagu Luft IV w Modrolesie koło Tychowa.

Obóz ten pod nazwą Kriegsgefangenen Stammlager der Luftwaffe IV Gross Tychow założony został w kwietniu 1944 r. początkowo jako podobóz stalagu żagańskiego, znanego dzięki filmowi „Wielka ucieczka” z tragicznego losu jeńców. Pierwszy transport 64 więźniów przybył do Tychowa 14 maja. Latem i jesienią 1944 trafiły kolejne duże transporty jeńców ewakuowanych drogą morską z obozu na Litwie Stalag Luft VI Heydekrug. Ogółem w obozie przebywało ok. 8000 jeńców wojennych. Na początku 1945 r. ich liczba przekroczyła 10 000.

Wobec zbliżającej się Armii Czerwonej, rozpoczęto likwidację obozu, wywożąc z niego najpierw chorych. W dniach 6-8 lutego 1945 ewakuowano cały obóz. Piloci podzieleni na grupy marszowe, pod eskortą strażników, pieszo ruszyli na zachód przez Białogard, Świnoujście pod Hamburg, a następnie skierowano ich do Fallingbostel, gdzie mieścił się Stalag XI B. W ciągu od 51 do 87 dni jeńcy pokonali trasę o długości około 950 kilometrów. Ocaleni nazwali ten marsz „Marszem Śmierci”.

Ich pamięci oraz pamięci tych, którzy marszu nie przeżyli oddajemy hołd…

Uroczystości odbyły się zgodnie z ceremoniałem wojskowym z udziałem orkiestry i kompanii honorowej 8 Koszalińskiego Pułku Przeciwlotniczego. Warto zaznaczyć, iż jednym z uczestników obchodów był Krzysztof Miksza, syn jeńca z tutejszego obozu, sierż. pil. Jana Mikszo z 305 Dywizjonu Bombowego, który od lat – wraz z najbliższą rodziną – przyjeżdża na rocznicowe uroczystości do Modrolasu.

 

  

 

                                                                  dr Wojciech GROBELSKI

Linki zewnętrzne: http://www.gk24.pl/wiadomosci/bialogard/a/stalag-luft-iv-obchody-upamietniajace-poleglych-zolnierzy-zdjecia,11761032/http://tvp3.tvp.pl/18773517/podborsko-wspomina-marsz-smierci