Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie

35. Ogólnopolskie Zawody Samolotowe im. Zdzisława Dudzika w Depułtyczach Królewskich

Data wydarzenia: 27 września 2015

Na zaproszenie Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Chełmie oraz Oficyny wydawniczej KAGERO mogliśmy być świadkami zmagań najlepszych polskich pilotów w 35. Ogólnopolskich Zawodach Samolotowych im. Zdzisława Dudzika, które odbyły się w dniach 24-27 września na lotnisku w Depułtyczach Królewskich. Zdzisław Dudzik był znakomitym trenerem polskich pilotów, wcześniej świetnym zawodnikiem. To pod jego okiem nasi zawodnicy odnieśli pierwsze sukcesy w zmaganiach samolotowych

Zawody te wpisują się w proces przygotowań do imprez międzynarodowych, są kwalifikacją pilotów do Kadry Narodowej na 2016 rok oraz do 20. Rajdowych Mistrzostw Świata. W zawodach wzięło udział 18  dwuosobowych załóg z całego kraju. Zadaniem jest pokonanie trasy zgodnie z wytycznymi, które zawodnicy otrzymują tuż przed startem. Zakazana jest łączność pomiędzy załogami. Te, które wykonały lot trafiały do „więzienia” gdzie w godziwych, oczywiście warunkach czekały do końca rozgrywek. Załoga po otrzymaniu wytycznych  musi określić trasę samodzielnie. Nie prędkość gra kluczową rolę a precyzja, zarówno startu jak i lądowania. Zbyt szybkie dotarcie do miejsca pomiarowego owocuje punktami karnymi. W czasie lotu załoga musi również zidentyfikować określone punkty na trasie.

Dwuosobowe ekipy trasę pokonują w około 90 minut lecąc z prędkością blisko 130 km/h. Zadania na pokładzie samolotów są precyzyjnie określone.

Gospodarz zawodów postarał się także o dodatkowe atrakcje. W Chełmie obejrzeć można było m.in. skoki spadochronowe, samolot zabytkowy Boeing Staerman oraz wystawę samolotów.  Dla zwiedzających udostępnione było Centrum Szkolenia Lotniczego PWSZ. Wśród wystawców znalazło się również nasze stoisko, na którym prezentowaliśmy wystawę Polacy w Bitwie o Wielką Brytanię. Mimo nierozpieszczającej aury zainteresowanie zawodami oraz naszą placówką, o której opowiadaliśmy, przerosło nasze oczekiwania.

IMGP9430IMGP9499IMGP9460IMGP9546IMGP9507IMGP9465IMGP9414

Dziękujemy organizatorom, gratulujemy świetnej organizacji i czekamy na kolejną edycję.