ODWOŁANE: 100- lecie lotnictwa polskiego w Grudziądzu

Data rozpoczęcia: 14 marca 2020 12:00 | Data zakończenia: 14 marca 2020 15:00

INFORMACJA na stronie Muzeum im. ks. dr. Władysława Łęgi w Grudziądzu

Grudziądz miał ogromny wpływ na rozwój lotnictwa w Polsce. Na początku 1920 roku z tutejszego lotniska wystartował pierwszy polski samolot wojskowy. Z końcem 1920 roku powstała tu Wyższa Szkoła Pilotów. 5 listopada 1925 roku, na bazie jej infrastruktury utworzono Oficerską Szkołę Lotniczą, którą w 1927 r. przeniesiono do Dęblina. Jej miejsce zajęła nowo powstała Lotnicza Szkoła Strzelania i Bombardowania. W 1934 roku przygotowywała się tu polska reprezentacja do startu w Międzynarodowych Zawodach Samolotów Turystycznych (Challengede Tourisme Internationale) w 1934 roku. Również w 1934 roku, z inicjatywy mjr. Bolesława Stachonia zorganizowano przy Szkole Koło Szybowcowe. Członkowie Koła przechodzili na terenie Szkoły lotnicze przeszkolenie praktyczne, następnie wykonywali loty na lotnisku w Księżych Górach. W 1946 roku Koło Szybowcowe przekształciło się w Aeroklub Grudziądzki.

Stuletnie tradycje lotnicze będą prezentowane na ekspozycji czasowej „100 lat polskiego lotnictwa wojskowego” w Muzeum im. ks. dr. Władysława Łęgi w Grudziądzu. Uroczyste otwarcie nastąpi w sobotę 14 marca 2020 r o godzinie 12.00.

Wystawa została przygotowana we współpracy z Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie, Muzeum im. ks. dr Władysława Łęgi w Grudziądzu, Fundacją Lotniczy Grudziądz oraz Aeroklubem Nadwiślańskim.

Poszczególne etapy formowania nowego rodzaju siły zbrojnej Wojska Polskiego po odzyskaniu przez Polskę niepodległości w 1918 roku aż po czasy współczesne prezentuje wystawa posterowa, uzupełniona o obiekty związane ze 100. leciem polskiego lotnictwa w Grudziądzu. Ponadto przedstawimy sylwetki pilotów, którzy swe szlify myśliwskie zdobywali w Wyższej Szkole Pilotów w Grudziądzu, oraz unikatowe modele samolotów, jakie służyły w polskim lotnictwie wojskowym.

Opracowanie scenariusza ekspozycji: Jacek Zagożdżon

partner wystawy: Fundacja Historyczna Lotnictwa Polskiego

Zapraszamy!

Wernisaż: 14.03.2020 r, godz. 12.00

Muzeum im. ks. dr. Władysława Łęgi w Grudziądzu, ul. Spichrzowa 17

100 lat polskiego lotnictwa wojskowego

wystawa czasowa 14.03.2020 – 17.05.2020

Muzeum im. ks. dr. Władysława Łęgi w Grudziądzu, ul. Spichrzowa 17

Wystawa będzie miała swoją prapremierę podczas uroczystej Gali Jubileuszowej 1 marca 2020r w w Centrum Kultury Teatr w Grudziądzu, organizowanej przez Fundację Lotniczy Grudziądz.

Na liście gości zaproszonych na uroczystość, są m.in. gen. Mirosław Hermaszewski, Paweł Pawłowski dyrektor Muzeum Sił Powietrznych z Dęblina, Jerzy Makula, prezes Aeroklubu Polskiego, wielokrotny Mistrz Polski i Świata w akrobacji szybowcowej,spodziewani są także przedstawiciele Lotniczej Akademii  Wojskowej z Dęblina i dyrektorzy Wojskowych Zakładów Lotniczych w Bydgoszczy.

W programie wydarzenia zaplanowano wystąpienia gości, m.in. Mirosława Hermaszewskiego, który przed laty  szkolił się na lotnisku w podgrudziądzkich Lisich Kątach. Pośród Asów polskiego lotnictwa, którzy szkolili się w Grudziądzu jest również gen. bryg. pil. Stanisław Skalski – o nim przy wystawie opowiadać będzie osobista biograf generała p. Katarzyna Ochabska. Dyrektor muzeum Paweł Pawłowski zaprezentuje wspólne wątki z lotniczej historii Grudziądza i Dęblina.