Star 266 Cysterna CD-5

Informacje:

Sygn. IP/1277
Nr rej. UHO 3853
Eksponat przekazany przez 16 Wojskowy Oddział Gospodarczy w Drawsku Pomorskim.

Dane techniczne:

Star 266

Długość: 6,90 m

Szerokość: 2,50 m

Wysokość: 3,22 m

Rozstaw osi: 2,99 m + 1,25 m

Liczba miejsc w kabinie: 2

Masa:

Masa własna: 7350 kg

Cysterna paliwowa CD-5

Pojemność: 5000 l

Napęd:

Silnik: wysokoprężny o zapłonie samoczynnym S359, rzędowy, 6-cylindrowy

Pojemność silnika: 6,84 l

Moc silnika: 149 KM

Układ napędowy: 6×6

Średnie zużycie paliwa: 27 l / 100 km
Prędkość maksymalna: 90 km/h

Opis:

Cysterna paliwowa CD-5 zabudowana na samochodzie Star 266. Cysterny tego typu były wykorzystywane między innymi do dostarczania paliwa na lotniskach. Dystrybutor umożliwia tankowanie pojazdów bezpośrednio z cysterny z jednoczesnym pomiarem ilości tankowanego paliwa. Wydajność pompy dystrybutora: 320 l/min.
STAR 266 to podstawowy terenowy samochód ciężarowy średniej ładowności Wojska Polskiego od lat 70-tych. Produkcja seryjna w Fabryce Samochodów Ciężarowych „STAR” w Starachowicach trwała w latach 1973-2000. Zastąpił w produkcji samochody rodziny STAR 66 – 660. Okazał się bardzo udanym pojazdem, używanym w bardzo licznych wersjach zabudowy: od typowej ciężarówki ze skrzynią, przez nadwozia zamknięte, specjalne , aż po cysterny, koparki, dźwigi. Opisywany pojazd zdobył także uznanie zagranicą. Wyeksportowano łącznie 4659 sztuk do ZSRR, Węgier, Angoli, Jemenu, Libii i Birmy.

Opisywany pojazd po zakończonej służbie przekazany został do Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych Drawsko im. płk. dypl. Franciszka Sadowskiego z przeznaczeniem na cel poligonowy. Jako taki pozbawiony został wielu witalnych elementów wyposażenia.

W 2021 r. w ramach projektu Pod Dobrymi Skrzydłami obiekt został objęty opieką przez Hutę Stalowa Wola, oddział Wojskowe Zakłady Inżynieryjne w Dęblinie, gdzie przeszedł profesjonalny proces renowacji zakończony w marcu 2022 r. Specjaliści zakładu odtworzyli wnętrze, zabudowę i elementy mechaniczne pojazdu. Obecnie pojazd stanowi element dioramy „Stanowisko odtwarzania gotowości bojowej”