Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie

Zmiany na wystawie plenerowej w Muzeum Sił Powietrznych

Data dodania: 18 listopada 2020

Na ekspozycji plenerowej Muzeum, trwają prace związane z przygotowaniem nowej odsłony prezentowanej kolekcji. Zmiany aranżacyjne stanowią jeden z etapów przygotowań do jubileuszu 10- lecia utworzenia naszej instytucji. Przypomnijmy, uroczyste otwarcie odbyła się 26 sierpnia 2011 roku.

 

Tuż przy garnizonowym placu apelowym i pomniku Bohaterskim Lotnikom Dęblińskiej Szkoły Orląt rozpościera się na blisko 4 hektarach powierzchni, ekspozycja plenerowa Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie. Zgromadzone tu statki powietrzne to jedna z największych w Polsce kolekcji związanych z historią techniki lotniczej. Można tu obejrzeć unikatową kolekcję uzbrojenia Sił Powietrznych z okresu od zakończenia II wojny światowej aż po czasy współczesne. Prezentowane są tu również systemy obrony przeciwlotniczej, broń rakietowa, radary oraz inny sprzęt zabezpieczenia i ubezpieczenia technicznego lotów. Wiele z tych zabytków to unikaty.

 

Na wystawie znajduje się 77 statków powietrznych w tym 14 śmigłowców i 63 samoloty, 5 różnych przeciwlotniczych systemów rakietowych, 40 pojazdów specjalnych oraz 9 przyczep z urządzeniami techniki lotniczej, a także zestawy radiolokacyjne krótkiego i dalekiego zasięgu.

 

Historyczne samoloty myśliwskie, szkolne i szkolno-bojowe w „Alei Orląt” zostały wyeksponowane w nowy, dynamiczny sposób, umożliwiający lepszy dostęp widzom do kolekcji. Chronologicznie można prześledzić historię ewolucji, budowanego w Polsce samolotu Lim (Licencyjnego myśliwca), od wersji Lim-2 poczynając, kończąc na Lim-6bis Nie bez znaczenia jest fakt, że nowa aranżacja uwolniła, choć trochę, brakującego już miejsca pod nowe eksponaty. Celem zmian jest również wyeksponowanie samolotu pasażerskiego Jak-40 oraz poprawa komunikacji i estetyki wystawy przed kolejnym sezonem wiosenno – letnim oraz uroczystościami jubileuszowymi.

 

Zmienia się również część poświęcona samolotom szkolnym. W układzie chronologicznym prezentujemy samoloty służące do szkolenia podstawowego adeptów dęblińskiej Szkoły Orląt – samolot ZLIN-42N, PZL-104 Wilga 35A, PZL-130 TM Orlik (pierwszy przedprodukcyjny egzemplarz z zabudowanych silnikiem turbośmigłowym), oraz samolot szkolenia zaawansowanego przyszłych pilotów samolotów odrzutowych –  szkolno-treningowy WSK PZL TS-11 Iskra (w Szkole od 1964 roku). Zobaczymy tu również unikatowy testowy egzemplarz I-22 Iryda, która w planach z przełomu XX i XXI wieku miała zastąpić wysłużoną „Iskrę”

 

Największa zmiana dokonuje się w głębi naszej ekspozycji, gdzie trwają prace ziemne nad obwałowaniami Izolowanego Stanowiska Postojowego. Jest to element powstającej dioramy, który ukaże ciekawy element pejzażu lotnisk wojskowych.

 

Aby utrzymać nasze eksponaty w dobrej kondycji rozbudowywana jest sieć wodociągowa na terenie ekspozycji plenerowej.

 

Wszystkim śledzącym nas łączem światłowodowym, odsłaniamy rąbek tajemnicy.