Zlot militarny w Olkuszu

Data dodania: 01 września 2019

Na zaproszenie władz Olkusza uczestniczyliśmy w miejskich obchodach 80-lecia wybuchu II wojny światowej. Obchody były również okazją do upamiętnienia  postaci Władysława Gnysia, który przed 80 laty w walce powietrznej nad Żuradą, zestrzelił pierwszy niemiecki samolot podczas II wojny światowej. Ukończył Szkołę Podchorążych Lotnictwa w Dęblinie (z siódmą lokatą w drugiej promocji), następnie Szkołę Podchorążych dla Podoficerów w Bydgoszczy, a po promocji do stopnia podporucznika w Dęblinie 15 czerwca 1939 roku otrzymał przydział do 121 Eskadry Myśliwskiej w Krakowie. Pilotując myśliwiec PZL P.11c, 1 września 1939 roku zestrzelił  niemieckie bombowce Do-17. Por. Gnyś został  pierwszym pilotem alianckim, którzy zestrzelił niemiecki samolot w czasie wojny.

Możliwość zobaczenia zabytkowych oraz współczesnych pojazdów wojskowych, przymierzenia elementów wyposażenia żołnierskiego oraz gry i zabawy dla najmłodszych. Takie i wiele innych atrakcji czekało na uczestników Zlotu Militarnego towarzyszącego obchodom na olkuskim rynku. Mieszkańcy i zaproszeni goście mogli zapoznać się także z naszą ofertą muzealną. Najmłodsi czynnie brali udział w zajęciach warsztatowych, a dla nas była to okazja do spotkań z ludźmi lotnictwa, których jak się okazało, w Olkuszu nie brakuje.

Organizatorzy postarali się by dla zwiedzających nie zabrakło atrakcji.

Gratulujemy, dziękujemy za zaproszenie i życzymy kolejnych takich uroczystości.