Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie

Ze Skarbnicy Króla Mórz do Gniazda Orląt

Data dodania: 26 września 2022

W ostatnich dniach udało się nam pozyskać nadzwyczaj wartościowy eksponat – prototypowe, dwułopatowe śmigło, pochodzące według wiedzy właściciela z samolotu PWS-16 bis. Hojnym donatorem jest Pan Ryszard Springer, właściciel Muzeum Skarbów Neptuna w Kielcach, któremu składamy serdeczne podziękowania.

 

Zabiegi dotyczące pozyskania śmigła przez Muzeum Sił Powietrznych zostały zapoczątkowane dwa miesiące temu, a ich finalizacja nastąpiła podczas Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego w Kielcach. Tam spotkaliśmy się z pełnym pozytywnej energii Andrzejem Stangierskim oraz Ryszardem Springerem. Okazało się, że Muzeum Skarbów Neptuna jest w posiadaniu śmigła, które ma dużą wartość historyczną i może stać się interesującym eksponatem naszej placówki.

 

Nie sposób pominąć faktu, że kielecka „skarbnica boga mórz” okazała się miejscem pełnym fascynujących pamiątek nie tylko ze świata marynistyki.

 

Jego założyciel Ryszard Springer to żeglarz i nurek, ale przede wszystkim człowiek pełen pasji oraz szlachetnych motywacji. Jego społeczna działalność popularyzatorska (wstęp do tego prywatnego Muzeum jest bezpłatny) zasługuje na wyrazy najwyższego szacunku. W trakcie rozmów z nim, a także z jego serdecznym kolegą Andrzejem Stangierskim, doszliśmy do porozumienia w sprawie zdeponowania śmigła w Muzeum Sił Powietrznych.

 

Eksponat mierzy 260 cm, jest wykonany z najwyższej jakości drewna jesionowego. Pierwotnie był pokryty specjalną powłoką firmy Tonkilaque, zwaną „chińskim lakierem”. Wiele wskazuje na to, że jest to jeden z prototypów wyprodukowanych w 1934 r. na potrzeby samolotów szkolno-treningowych PWS-16 bis. Producentem śmigła była znana przed wojną warszawska fabryka Włodzimierza Szomańskiego – W. Szomański i Sp. Z o. o. Natomiast cały statek powietrzny PWS-16 bis, który został skonstruowany przez inżyniera Augustyna Bobka-Zdaniewskiego, był produkowany w Podlaskiej Wytwórni Samolotów. Tezę o pochodzeniu śmigła będziemy konsultować ze specjalistami w tej dziedzinie.

 

W trakcie przemiłej wizyty w Muzeum Skarbów Neptuna w Kielcach śmigło z rąk właściciela przejął w imieniu Muzeum Sił Powietrznych zastępca dyrektora – Jakub Mitek. Już wkrótce, po zabiegach inwentaryzacyjnych oraz sporządzeniu rzeczowego opisu nasz nowy eksponat trafi na ekspozycję główną i będzie cieszył wszystkich odwiedzających naszą placówkę. Jeszcze raz pragniemy wyrazić naszą wdzięczność oraz przekazać wyrazy uznania dla Pana Ryszarda Springera za ten hojny dar.

 

Serdecznie zapraszamy do wizyty w Dęblinie. Już w najbliższą sobotę i niedzielę w naszym Muzeum odbędzie się III Mityng Modelarski. Oprócz setek imponujących modeli oraz opisywanego przez nas śmigła, będziemy mogli zobaczyć także replikę samolotu RWD-8… W LOCIE !