Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie

ZBIORY WIELKIEGO DĘBLIŃSKIEGO ANTYKWARIUSZA TRAFIŁY DO MUZEUM

Data dodania: 17 października 2014

W dn. dzisiejszym w siedzibie Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie, odbyła się uroczystość przekazania zbiorów archiwalnych po wszystkim znanym dęblińskim antykwariuszu, wieloletnim prezesie Towarzystwa Przyjaciół Dęblina śp. Józefie Edmundzie Lucińskim (1931 – 2000).

Pamiątki i osobiste archiwum przekazała rodzina Pana Lucińskiego, w osobach  córki Elżbiety Radzik oraz zięcia Tadeusza.

W zbiorach Pana Józefa znajdują się unikalne dokumenty dotyczące dziejów mieszkańców Dęblina i okolic od początku historii miasta, wcześniej gromady i gminy Irena.

Dokumenty dotyczące Twierdzy Dęblin oraz historie z nią związane. Pan Józef był pasjonatem historii i wspaniałym badaczem, co zaowocowało wieloma relacjami spisanymi w formie pamiętników. Reportaże przeprowadzone z mieszkańcami pamiętającymi wydarzenia okresu okupacji są drogocenną skarbnicą wiedzy o regionie.

Jest to niebagatelny zbiór, który posłuży badaczom dziejów naszego miasta.

Po dokładnym opracowaniu i kwerendzie materiałów przekazanych przez rodzinę Pana Lucińskiego zostaną one udostępnione osobom zainteresowanym.

W uroczystości wzięły udział dzieci ze szkoły podstawowej w Warszawie, których wizyta w Muzeum została uświetniona możliwością zapoznania się ze skarbnicą Pana Józefa, jeszcze przed historykami…

Dęblin maj 1989

Pan Józef Luciński w swoim królestwie, Dęblin maj 1989 r.

 

DSC_0564DSC_0560DSC_0553DSC_0551