Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie
  • Strona główna
  • /
  • Aktualności
  • /
  • „Zazwyczaj dzieją się tam fascynujące rzeczy” - IX konferencja popularnonaukowa „Historia skrzydłami malowana”

„Zazwyczaj dzieją się tam fascynujące rzeczy” - IX konferencja popularnonaukowa „Historia skrzydłami malowana”

Data dodania: 04 czerwca 2022

Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie po raz kolejny miało przyjemność współorganizować cykliczne spotkanie specjalistów zajmujących się historią lotnictwa – „Historia skrzydłami malowana” – to wspólne hasło towarzyszące organizowanym od dziewięciu lat konferencjom. Tegoroczne – dziewiąte, wydanie odbyło się pod tytułem „Zazwyczaj dzieją się tam fascynujące rzeczy” i faktycznie takich nie zabrakło.

 

Konferencja jest efektem współpracy Fundacji Historycznej Lotnictwa Polskiego, Centrum Szkolenia Sił Powietrznych w Koszalinie, Urzędu Miejskiego w Koszalinie, Koszalińskiej Biblioteki Publicznej oraz naszej placówki – Muzeum Obrony Przeciwlotniczej w Koszalinie. Mecenasem strategicznym spotkania jest wydawnictwo GRETZA – Robert Gretzyngier. Organizacji wydarzenia po raz kolejny podjął się dr Grzegorz Śliżewski, historyk lotnictwa z Koszalina, autor wielu opracowań w tej dziedzinie i znawca tematu.

 

Konferencja w Koszalinie odbywała się w dniach 3-4 czerwca 2022 roku. Kilkunastu ekspertów w dziedzinie przeszłości lotnictwa zaprezentowało tematy swoich ostatnich badań. W przerwach między panelami wystąpień, publiczność mogła obejrzeć unikatowe produkcje światowej kinematografii dotyczące lotnictwa. Wydarzenie integruje środowisko zajmujące się badaniem dziejów polskiego lotnictwa i stanowi doskonałą okazję do pogłębienia wiedzy o mniej znanych faktach z życia lotników, historycznych miejscach lotniczych i mało oczywistych statkach powietrznych wykorzystywanych przez polskich lotników.

 

W konferencji wzięli udział pracownicy Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie. Kustosz Jacek Zagożdżon przedstawił temat pt: „Służba w lotnictwie oczami Michała Drzazgi Donaldsona”. Ogromny zbiór pamiątek, zdjęć i dokumentów po Michale Drzazdze Donaldsonie do naszego muzeum przekazał syn pilota, Andrzej Donaldson. Archiwistka Małgorzata Daniłko zaprezentowała historię powstania poligonu w Bonowie dla Centrum Wyszkolenia Oficerów Lotnictwa w Dęblinie. W tym roku mija 255. rocznica powstania wsi Bonów i 85. rocznica wywłaszczenia tej miejscowości na potrzeby poligonu.

 

Oba referaty, wzbogacone fotografiami i dokumentami z archiwum MSP, można przeczytać w wydaniu konferencyjnym: Zazwyczaj dzieją się tam fascynujące rzeczy. Materiały zebrane i przygotowane z okazji konferencji popularnonaukowej poświęconej przeszłości lotnictwa  z cyklu „Historia skrzydłami malowana” pod patronatem Prezydenta Koszalina, Warszawa 2022. Publikacja dostępna w sklepiku Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie.