Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie

Zaproszenie do Domu Polskiego Żwirki i Wigury w Cierlicku

Data dodania: 10 września 2020

W piątek 11 września 2020 r. zapraszamy na wydarzenia upamiętniające dwóch polskich lotników: Franciszka Żwirko i Stanisława Wigurę, którzy 88 lat temu tragicznie zginęli w katastrofie lotniczej  na Śląsku Cieszyńskim, dwa tygodnie po zdobyciu  zwycięstwa w Berlinie w Międzynarodowych Zawodach Samolotów Turystycznych (Challenge International de Tourisme).

 

W programie zaplanowano spotkanie pn. Młode Żwirkowisko, organizowane  z udziałem młodzieży szkolnej z polskich szkół z Zaolzia – Cierlicka i Hawierzowa Błędowic. Od 2007 roku na Żwirkowisku, a potem w Domu Polskim Żwirki i Wigury spotykali się uczniowie 6 klas. Często w imprezie uczestniczyły również mniejsze grupy młodzieży z Polski oraz przedstawiciele lotnictwa wojskowego i sportowego. Podczas wydarzenia nastąpi uroczyste złożenie kwiatów pod pomnikiem lotnika na Żwirkowisku a także popularny „Papierowy Challenge”, czyli zawody samolocików własnej produkcji (w konkurencjach „na odległość” i „do celu”).  W Domu Polskim Żwirki i Wigury odbędzie się lekcja historii – m.in. o zwycięstwie polskich lotników w Challenge´u w 1932 i 1934 r.

 

Organizatorami Młodego Żwirkowiska są: Miejscowe Koło PZKO (Polski Związek Kulturalno-Oświatowy) Cierlicko Kościelec, Drużyna HPC (Harcerstwo Polskie w Republice Czeskiej) im. Żwirki i Wigury w Cierlicku oraz gmina Cielricko.

 

Zapraszamy również na  DZIEŃ OTWARTYCH DRZWI w Domu Polskim Żwirki i Wigury w Cierlicku. Od godziny 12.00. zapraszamy na zwiedzanie ekspozycji stałej „Bohaterowie Przestworzy Żwirko i Wigura”, okolicznościowej wystawy „100 lat Polskiego Lotnictwa Wojskowego” przygotowanej przez Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie, a także wystawy „Bitwa Warszawska 1920” przygotowaną przez Konsulat Generalny RP w Ostrawie. W ramach obchodów rocznicowych o g 17.30 odbędzie się msza św. w intencji Lotników, w kościele pw. św. Wawrzyńca  w Cierlicku Kościelcu. Po mszy (godz. 19.oo) na Żwirkowisku odbędzie się uroczyste złożenie kwiatów. Program uroczystości kontynuowany będzie w formie spotkania w Domu Polskim Żwirki i Wigury.
Organizatorem obchodów jest Miejscowe Koło PZKO Cierlicko Kościelec przy współpracy z Drużyną HPC Żwirki i Wigury w Cierlicku i wsparciu gminy
Cierlicko, Konsulatu Generalnego RP w Ostrawie, Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie oraz Kancelarii Prezesa Rady Ministrów RP. Firma HERO COLLECTION z Poznania wsparła wystawę przekazując dwie repliki mundurów polskich pilotów z okresu II w. św. dla Domu Polskiego w Cierlicku.

 

więcej informacji- na stronie Domu Polskiego w Cierlicku