Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie

Zapraszamy na "Światowy Dzień Rekonstrukcji Historycznej" 2025!

Data dodania: 12 marca 2025
Muzeum Sił Powietrznych zaprasza na trzecią edycję Światowego Dnia Rekonstrukcji Historycznej, który odbędzie się:
🗓️ 12 kwietnia 2025 r.,
🕰️ g. 12:00-17:00,
📌 Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie. ⏳🛩️

 

To wyjątkowe wydarzenie pozwoli Państwu przenieść się w czasie i doświadczyć historii na żywo.
W programie przewidziano:
  • ⚔️ pokazy rekonstrukcyjne,
  •  🪖prezentacje strojów z różnych epok,
  • 🏹 prezentacje broni, pojazdów i umundurowania rozmaitych formacji wojskowych,
  • 📃 prelekcje i opowieści o rozmaitych bitwach i wydarzeniach m.in. I i II wojny światowej.

 

Grupy rekonstrukcyjne i pasjonaci historii chętnie podzielą się swoją wiedzą i przybliżą realia służby wojskowej w rozmaitych armiach i okresach historycznych. Nie zabraknie również opowieści o codziennym życiu w dawnych czasach.

Zapraszamy wszystkich miłośników historii oraz całe rodziny do wspólnego świętowania i odkrywania fascynujących opowieści z przeszłości.

 

Podczas wydarzenia zaprezentują się (kliknij w link by poznać szczegółowe informacje):

 

Wszystkie pokazy i atrakcje dostępne będą w cenie biletu do Muzeum, a osoby, które pojawią się w rekonstrukcyjnych strojach/wyposażeniu będą miały możliwość wstępu za symboliczną złotówkę!

 

Wydarzenie zostało objęte patronatem medialnym przez  TVP3 Lublin!

 

Zapowiada się niesamowicie atrakcyjny program wydarzenia! My nie możemy się już doczekać! 🤩

Zobaczcie jak bawiliśmy się podczas ubiegłorocznej edycji 👀➡️ Światowego Dnia Rekonstrukcji Historycznej 2024! ⬅️ 🤩

 

ZAPRASZAMY!!!

 

BĘDĄ Z NAMI:

GRH ,,Rangers Lead The Way”

„W Drodze po Wolność i Pokój”

 

„Grupa „Rangersów” zaprezentuje żołnierzy amerykańskich z 1944 roku prezentujących się z perspektywy bardzo trudnej, gdyż z perspektywy lądowania/zdobywania plaży we Francji podczas operacji Overlord zwanej potocznie D-Day. Była to bardzo krwawa i skomplikowana operacja, gdyż plaża wchodzącą w skład Wału Atlantyckiego była silnie umocniona, a podczas szturmu alianci byli praktycznie bez większej osłony. Rekonstruktorzy pokażą sylwetki żołnierzy, sztab dowodzenia, a „smaczkami” podczas Dnia Rekonstruktora będą pojazdy – Dodge WC-51 oraz Jeep Willys. Oczywiście nie obędzie się bez prezentacji taktyki z tamtego okresu i porównania strategii z grupą „Die Normandie”. Jest też szansa, że odwiedzi nas pilot-rekonstruktor USAF z 1944 roku.”

GRH ,,Die Normandie”

„Ciemne Karty Historii 1944”

 

Grupa Die Normandie zaprezentuje sylwetki żołnierzy Wehrmachtu i SS z 1944 roku z okresu lądowania Aliantów w Normandii. Rekonstruktorzy zaprezentują nam dioramę ze sprzętem używanym przez Niemców, a także sylwetki żołnierzy oraz opowiedzą o strategii walki oraz obrony Wału Atlantyckiego. Dzięki tej grupie będziemy mogli zobaczyć wydarzenia 1944 roku z innej, rzadszej perspektywy.”

GRH ,,Pro Patria 1914-1918”

 

„Für Kaiser, Gott und Vaterland – Prusacy w Akcji”

 

Rekonstruktorzy zaprezentują sylwetki Prusaków z 1914-1915 roku, dioramę z wyposażeniem oraz pokaz musztry i taktyki z okresu Wielkiej Wojny. Grupa idealnie licuje z historią Dęblina – Iwangorodu, który związany wojną, posiadający liczne twierdzę i umocnienia musiał odpierać Prusaków między innymi w operacji iwangorodzkiej. Dzięki tej wystawie będziemy mogli cofnąć się w czasie o ponad 100 lat i zobaczyć jak wtedy, podczas trwających walk, pomiędzy polami bitew-jak wyglądało codzienne życie frontowego żołnierza niezależnie od strony konfliktu.

GRH „Pod Obcymi Sztandarami”

Grupa Rekonstrukcji Historycznej „Pod Obcymi Sztandarami” to grono pasjonatów z zamiłowaniem do historii. Odtwarzają sylwetki żołnierzy 69. Piechotnego Riazańskiego Pułku, który stacjonował w Lublinie. Pułk, który odtwarzamy walczył w ramach 18 Dywizji Rosyjskiej Imperialnej Armii a w jego skład wchodziło wielu Polaków (podczas mobilizacji 1/3 pułku to byli Polacy, później to około 15%). Zaprezentowane zostaną sylwetki żołnierzy piechoty i oficera, obsługa CKM-u wraz z Maximem wz. 1905 oraz łączność telefoniczna. Grupa popularyzuje historię, bierze udział w dioramach, eventach historycznych i w filmach dokumentalnych.

„Hellas et Roma”

 

Stowarzyszenie na rzecz popularyzacji kultury antycznej „Hellas et Roma” powstało w 2001 roku. Grupa skupia się na ukazywaniu świata antycznego nie tylko ze strony militarnej. Posiada kilkanaście różnych i unikatowych projektów rekonstrukcyjnych, takich jak: Gladiatorzy, Hoplici, Rzymscy legioniści, Barbarzyńcy czy antyczna kuchnia.

W Muzeum Sił Powietrznych podczas Światowego Dnia Rekonstruktora zaprezentuje się plemię Skarpai Gaizoz z I w. n.e. z terenów dzisiejszej Polski. Na stanowisku będzie można zapoznać się z wyposażeniem i ubiorem barbarzyńców oraz różnicami pomiędzy nimi. Ponadto w trakcie wydarzenia w Muzeum Sił Powietrznych zostanie przedstawiona prelekcja o ludach zamieszkujących tereny dzisiejszej Polski ponad 2 tysiące lat temu.

 

 

Broniowy Zakątek - Damian Kurek

„Armaty Września-Broń Bohaterów”

Wystawa będzie przedstawiała repliki uzbrojenia żołnierzy Wojska Polskiego oraz Batalionów Obrony Narodowej z 1939 roku. BON jest formacją historycznie nieco „zakurzoną”, lecz bardzo istotną. Był to odpowiednik dzisiejszych Wojsk Obrony Terytorialnej, który wydatnie wzmocnił naszą obronę we wrześniu 1939 roku. Z racji tego w tym roku Damian Kurek – przewodnik MSP, pasjonat historii oraz prowadzący projekt historyczno-edukacyjny Broniowy Zakątek zaprezentuje Państwu nie tylko repliki uzbrojenia, których będzie tyczyć się wystawa, ale także mundur kapitana-pilota Błękitnej Armii generała Józefa Hallera, która była także formacją złożoną z ochotników polskich ze wszystkich stron świata podczas I WŚ.

 

GRH Związek Orła Białego

Jesteśmy grupą pasjonatów historii a także kolekcjonerami skupiającymi się na tematyce II wojny światowej. Naszym głównym celem jest rekonstrukcja historyczna Wojska Polskiego z lat 1943-1945 a także okresu powojnia w naszym kraju. Głównie skupiamy się na umundurowaniu, wyposażeniu, uzbrojeniu i życiu codziennym żołnierzy 1 i 2 Armii Wojska Polskiego z końcowej fazy najkrwawszego konfliktu w dziejach ludzkości. Ponadto nasza grupa odtwarza też oddziały partyzanckie, wojskowe/milicyjne formacje z lat 1944-1948, żołnierzy Armii Czerwonej z lat 1943-1945 i stronę niemiecką a dokładnie Waffen SS również z końcowego okresu wojny.

Cobi i Fundacja Żywej Historii

.

   

Fundacja Żywej Historii przedstawi sylwetki Niemieckich Strzelców Górskich biorących udział w kampanii wrześniowej 1939 r.

Podczas wydarzenia będzie również obecne stoisko COBI, na którym nie zabraknie, znanego już nam z Nocy Muzeów, historycznego samochodu Jeep Willys. Podczas wydarzenia będzie również możliwość nabycia klocków COBI – znajdziecie na nim specjalnie dobrany asortyment modeli historycznych nawiązujących do grup rekonstrukcyjnych prezentujących się na wydarzeniu! Od starożytności, przez wojny światowe, aż po współczesność. Przewidziano również konkursy z nagrodami dla najmłodszych uczestników wydarzenia!

 

 

 

 

 

Fundacja Historyczna Lotnictwa Polskiego

.

Projekt Historyczny „Marusia”

.

 

Jesteśmy grupą pasjonatów historii i militariów z małopolski. W swoich działaniach skupiamy się między innymi na odtwarzaniu sylwetek z okresu I wojny światowej (armia carskiej Rosji) oraz II wojny światowej (Armia Czerwona, Wojsko Polskie w okresie 1943-1945 tzw „berlingowcy” oraz Korpusu Czechosłowackiego gen. L. Svobody). Nasze zainteresowania oscylują wokół jednostek specjalistycznych – saperskich i łączności, w ramach których realizujemy się również na polu kolekcjonerskim. Uczestniczymy w wielu wydarzeniach na terenie Polski ale także Słowacji i Czech.

WILLYS JEEP CLUB POLSKA

.

WILLYS JEEP CLUB POLSKA  istnieje od przeszło 45 lat i zrzesza pasjonatów i właścicieli pojazdów militarnych w szczególności samochodów JEEP WILLYS MB.

 

Pojazdy które zostaną zaprezentowane podczas wydarzenia:

 

  • Jeep Willys MB,
  • Ford GPW,
  • Ford MUTT 151 a2
  • Ford MUTT Perini  151.