Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie

Druga edycja obchodów Światowego Dnia Rekonstrukcji Historycznej za nami!

Data dodania: 15 kwietnia 2024
 
W minioną niedzielę, 14 kwietnia, Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie przeniosło się w czasie, aby uczcić „Światowy Dzień Rekonstrukcji Historycznej”.
Na terenie muzeum, już od godziny 10:00 rano, zwiedzający mieli okazję uczestniczyć w licznych pokazach i wysłuchiwać opowieści pasjonatów historii. W trakcie pokazów sylwetek rekonstruktorów, można było z bliska przyjrzeć się kostiumom i uzbrojeniu historycznemu, które wiernie odzwierciedlały realia różnych epok od starożytności, aż po XX wiek. Nie zabrakło emocjonujących pokazów walk gladiatorów, które wzbudziły żywe zainteresowanie publiczności oraz widowiskowych atrakcji takich, jak „strzelanie” z karabinu przeciwlotniczego, które hałaśliwie przyciągnęło uwagę zarówno młodszych, jak i starszych uczestników wydarzenia. Pomysłodawcami organizacji tego wydarzenia w Muzeum są nasi pracownicy – Marcin Kalbarczyk oraz Damian Kurek. Mogliśmy ich obserwować w rekonstrukcyjnych „wcieleniach”, które dzieli „jedynie” … około 2200 lat :)
 
Dziękujemy za obecność wszystkim grupom, które przybyły na nasze zaproszenie:
🏛️ Hellas et Roma
🛩️ Fundacja Historyczna Lotnictwa Polskiego
👮‍♂️ GRH III Okręgu Policji Państwowej Komisariat w Radomiu
👨‍🚒 OSP Brzeziny
🔫 Broniowy Zakątek
🫅👸 oraz królowi Janowi III Sobieskiemu i jego Świcie.
 
Olbrzymie podziękowania i wyrazy uznania również dla wszystkich odwiedzających, którzy zjawili się w historycznych przebraniach. Jesteśmy pod wrażeniem jak liczne i ciekawe były Wasze kostiumy, dzięki którym atmosfera była jeszcze bardziej kolorowa i autentyczna.
 
Po całodziennym zanurzeniu się w fascynującym świecie przeszłości, jesteśmy pełni pozytywnej energii. Mamy nadzieję, że druga edycja „Światowego Dnia Rekonstrukcji Historycznej” w Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie okazała się nie tylko wspaniałą lekcją historii, ale także niezapomnianym przeżyciem dla wszystkich obecnych. Już teraz nasze głowy zaczynają się wypełniać pomysłami na kolejne spotkanie z rekonstrukcjami. Mamy nadzieję, będziecie czekać na nie równie niecierpliwie jak my i równie licznie przybędziecie na spotkanie z historią na żywo.
 
Słowami nie uda się oddać pełni wrażeń wczorajszego dnia… zapraszamy do obejrzenia fotogalerii! Oraz reportażu TVP3 Lublin, którzy odwiedzili naszą imprezę!
 
PS. Jednocześnie już teraz zapraszamy na kolejną najbliższą imprezę – NOC MUZEÓW, która odbędzie się już 18 maja! Szczegóły podamy już wkrótce! 😊🌛

fot. Katarzyna Kasprzak

fot. Jacek Zagożdżon

fot. Krzysztof Kazimierczak