Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie

Wyrzutnia "Wegi" trafiła "Pod dobre skrzydła"

Data dodania: 10 marca 2023

Żołnierze 36. Dywizjonu Rakietowego Obrony Powietrznej w swoich majestatycznych zestawach transportowych marki KrAZ, po 700-kilometrowej marszrucie dotarli z Dęblina do Mrzeżyna, gdzie stacjonuje ich jednostka. Ich zadaniem było przebazowanie 12-tonowej wyrzutni rakiet 5P72W, będącej częścią rakietowego zestawu obrony przeciwlotniczej dalekiego zasięgu S-200WE „Wega”. Nasza muzealna wyrzutnia nie będzie rzecz jasna wykorzystywana bojowo. Trafia do nadmorskiej jednostki w ramach programu „Pod dobrymi skrzydłami”, którego celem jest renowacja i dbałość o eksponaty, znajdujące się w gestii Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie.

 

Nasza placówka jest w posiadaniu dwóch wyrzutni systemu przeciwlotniczego S-200 „Wega”. Dowództwo 36. Dywizjonu Rakietowego Obrony Powietrznej poprosiło o wypożyczenie jednej z nich w celu ekspozycji na terenie mrzeżyńskiego garnizonu. W zamian nasze Muzeum otrzymało obietnicę przeprowadzenia prac renowacyjnych na obu wyrzutniach właśnie w ramach naszego programu „Pod dobrymi skrzydłami”.

 

Trudno nam wyobrazić sobie lepszych specjalistów do obsługi systemu przeciwlotniczego S-200 „Wega”, niż żołnierze podporządkowani 3 Warszawskiej Brygadzie Rakietowej Obrony Powietrznej. Dlatego jesteśmy szczęśliwi, że nasz sprzęt trafił faktycznie „Pod dobre skrzydła” i będzie cieszył oko w nadmorskim garnizonie. O tym, że żołnierze z Mrzeżyna są profesjonalistami w swoim fachu przekonaliśmy się podczas załadunku wielotonowej wyrzutni na zestaw transportowy osadzony na wiekowych, ale bardzo solidnych samochodach ciężarowych marki KrAZ. Nie było to łatwe zadanie, ale zostało wykonane wzorowo.

 

Tymczasem w naszym Muzeum wciąż można oglądać wyrzutnię zestawu S-200 „Wega” z rakietą 4W28 „gotową do odpalenia”. Przypominamy, że taki zestaw jest wciąż na wyposażeniu polskich przeciwlotników z 36. Dywizjonu. Może razić cele powietrzne na dystansie do 240 km na maksymalnym pułapie ponad 30 kilometrów! Z niecierpliwością będziemy oczekiwać na efekty renowacji naszych wyrzutni.