Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie

Wydawnictwo jubileuszowe na 10-lecie Muzeum

Data dodania: 30 listopada 2021

Polecamy  naszym widzom najnowsze muzealne wydawnictwo „Pod dobrymi skrzydłami. 10. lat Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie”.

Bogato ilustrowana publikacja o charakterze jubileuszowym podsumowuje pierwszą dekadę działalności instytucji w latach 2011-2021.  Zawiera historię placówki, wspomnienia osób tworzących kolekcję, współpracujących z muzeum i przyjaciół: kmdr dr Waldemara Wójcika (pierwszego dyrektora Muzeum), gen. broni pil. Jana Śliwki (Przewodniczącego Rady Muzeum), Andrzeja Królikowskiego (Honorowego Ambasadora Muzeum) oraz Pawła Pawłowskiego (obecnego dyrektora Muzeum). Publikacja zawiera wprowadzenie dr hab. Pawła Huta (Dyrektora DEKiD MON).

W historię Muzeum wprowadza artykuł dr Romana Kozłowskiego o Sali Tradycji Szkoły Orląt z lat 2002-2010, na której podstawie powołane zostało Muzeum Sił Powietrznych. Czytelnicy znajdą tu także podsumowanie Gali Jubileuszowej, która miała miejsce 26.08.2021 r. autorstwa Malwiny Markiewicz.

W publikacji zawarte zostały indeksy wystaw czasowych, wydawnictw oraz kalendarium najważniejszych wydarzeń w latach 2011-2021.

 

 

Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie istnieje od 10 stycznia 2011 roku. Jego powołanie było odpowiedzią na zapotrzebowanie pasjonatów awiacji i żołnierzy Sił Powietrznych, natomiast umiejscowienie w Dęblinie – miejscu, gdzie od blisko 100 lat kształcona jest lotnicza kadra oficerska – postawiło przed placówką określone oczekiwania.

Podstawą kolekcji stały się obiekty z dawnej sali tradycji „Szkoły Orląt”, statki powietrzne z wystawy plenerowej usytuowanej przy pomniku Bohaterskim Lotnikom Dęblińskiej Szkoły Orląt oraz kilkanaście statków powietrznych eksponowanych na terenie lotniska w Dęblinie.  Powiększaniu kolekcji sprzyjała modernizacja i wymiana sprzętu w jednostkach Sił Powietrznych, a także zwiększające się zaufanie do instytucji osób prywatnych oraz środowisk lotniczych i lokalnych.

Jedna z najmłodszych placówek muzealnych, prowadzona przez Ministerstwo Obrony Narodowej, swój heroiczny etap związany z powołaniem i budowaniem kolekcji ma już za sobą.

Po 10 latach od pierwszego otwarcia drzwi dla zwiedzających, dęblińskie Muzeum stało się miejscem spotkań, otwartym na widza, a jednocześnie spełniającym wyzwania współczesności w procesie ochrony i dokumentacji zbiorów.

10 lat w służbie kultury i historii to doskonały moment na podsumowanie roli, jaką odegrało dęblińskie Muzeum, zarówno w budowaniu lokalnej tożsamości mieszkańców Dęblina, jak i rozwoju badań nad dziejami polskiego lotnictwa wojskowego. Jest również okazją do podziękowania jego twórcom, pracownikom oraz przyjaciołom, kierującym uwagę na rzeczy ważne dla tej instytucji.

Redaktorzy niniejszej publikacji okolicznościowej pragną szczególnie podziękować wszystkim osobom i instytucjom za nieocenioną pomoc przy przygotowaniu tej książki.

 

Żywimy nadzieję, że publikacja ta trafi do rąk szerokiego grona odbiorców, a wspomnienia, myśli i opinie w niej zawarte posłużą pokoleniom, które przez kolejne lata będą miały wpływ na rozwój Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie.

 

Paweł Pawłowski

Dyrektor Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie

 

 

Pod dobrymi skrzydłami. 10 lat Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie, wydawnictwo okolicznościowe pod red. Paweł Pawłowski, Malwina Markiewicz, Roman Kozłowski, Dagmara Krukowska, Dęblin 2021, Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie, ISBN 978-83-66042-11-7

180 stron, oprawa twarda, format 230×320 mm, cena 65,-zł

zapraszamy do naszego sklepu muzealnego: wtorek-niedziela 9.00-16.00,

wydawnictwa sprzedajemy również on-line