Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie

Wydarzenia wielkoskalowe – wydarzenia edukacyjne?

Data dodania: 19 listopada 2019

Aby świadomie wychodzić na przeciw potrzebom naszych odbiorców Muzeum Sił Powietrznych stale poszerza zasób wiedzy i doświadczeń w tworzeniu swoich wydarzeń, w tym wielkoskalowych. O tym jak ważna jest w ich trakcie edukacja dyskutowali, w Żelazowej Woli edukatorzy muzealni z całej Polski.

Seminarium „Wydarzenia wielkoskalowe – wydarzenia edukacyjne? Jak kreować wydarzenia dla masowego odbiorcy w muzeum – dobre praktyki” zostało zorganizowane przez Dom Urodzenia Fryderyka Chopina i Park w Żelazowej Woli, Muzeum Pałacu Króla Jana III oraz  Forum Edukatorów Muzealnych. Wśród przedstawicieli licznych muzeów byli również edukatorzy działu edukacji MSP: Katarzyna Gajo, Jacek Zagożdżon i Jarosław Frąckiewicz oraz zaprzyjażnione Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni. Motywem przewodnim wystąpień jak i moderowanej dyskusji były wydarzenia, jak: „Noc muzeów”, Dzień dziecka, czy pikniki militarne. Bardzo ciekawe wystąpienia poparte były wizualizacjami oraz doświadczeniami poszczególnych muzeów. Bardzo interesujące były zwłaszcza zaprezentowane przez prelegentów badania i statystyki prowadzone w trakcie wydarzeń wielkoskalowych.

 

Spotkanie edukatorów poprzedził recital muzyki chopinowskiej, a zakończyła interesująca dyskusja, w której głos zabrał przedstawiciel naszego muzeum Jacek Zagożdżon, dzieląc się doświadczeniami z pikniku militarnego „Good Morning Dęblin”.  W podsumowaniu wystąpień skupiono się na aspekcie edukacyjnym wydarzeń wielkoskalowych i możliwościach, jego jeszcze mocniejszego zaakcentowania.