Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie

Wizyta i przekazanie pamiątek mjr. pil. Bogusława Szymanka

Data dodania: 07 czerwca 2024
Pan major pilot Bogusław Szymanek, wraz ze swoim synem Dariuszem, złożyli wizytę w Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie. Okazją do tego była chęć przekazania do naszej instytucji wyjątkowych pamiątek po swojej długoletniej służbie w polskim lotnictwie wojskowym. Wśród przekazanych precjozów znajdziemy między innymi: niemiecki suwak nawigacyjny Dennert und Pape Hamburg Altona z 1942 roku (otrzymany przez Pana Bogusława od Michała Goszczyńskiego kapitana pilota PSP w Wielkiej Brytanii), odznaczenia wojskowe i państwowe m.in. za loty fotograficzne dla kartografów, czy akcje wysadzania kry na Wiśle z saperami, dwa pamiątkowe „Ikary” – w tym jeden z 1970 roku za przekroczenie 3000 godzin nalotu oraz wiele dokumentów i fotografii ze służby Pana Bogusława.

 

Ponadto Pan major spotkał się z seniorami Dęblińskiego Oddziału Stowarzyszenie Seniorów Lotnictwa Wojskowego RP. W trakcie opowiadania o swoim lotniczym i wojskowym życiu mogliśmy usłyszeć wiele interesujących wątków, m.in. niemal szpiegowską historię pozyskania dla Wojska Polskiego specjalistycznych aparatów fotograficznych ze Szwecji – używano ich do wykonywania kartograficznych i topograficznych zdjęć lotniczych, czy też opowieść o lataniu jako śmigłowcowy pilot dyspozycyjny Sztabu Generalnego WP.

 

Mjr pil Bogusław Szymanek legitymuje się nalotem ponad 4500 godzin na kilkudziesięciu typach statków powietrznych. Ukończył dęblińską Oficerską Szkołę Lotniczą w 1956 roku. Służył między innymi w Radomiu, Tomaszowie Mazowieckim, Przasnyszu i Modlinie. Jest instruktorem pilotażu z wieloletnim stażem.
Dziękujemy serdecznie Panu majorowi i jego synowi Dariuszowi za odwiedziny w naszym Muzeum, podzielenie się historią swojego życia oraz w szczególności za przekazanie wspaniałych pamiątek po wieloletniej służbie w polskim lotnictwie wojskowym.

 

Tekst: J. Mitek, M. Kalbarczyk

Zdjęcia: J. Zagożdżon