Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie

wernisaż wystawy o Monte Cassino

Data dodania: 19 listopada 2019

W jubileuszowym roku – 75 . rocznicy walk o Monte Cassino  – uroczyście otworzyliśmy ekspozycję pt.” Monte Cassino. w 75 rocznicę bitwy”. Wernisaż poprzedziło spotkanie z uczniami 1 klasy Ogólnokształcącego Liceum Lotniczego w Dęblinie, którzy po złożonym w październiku ślubowaniu, otrzymali z rąk Dyrektora Departamentu Edukacji, Kultury i Dziedzictwa MON- dr hab Pawła Huta –  pamiątkowe dyplomy i wojskowe plecaki.

 

Słowo wprowadzające do dziejów jednej z największych bitew stoczonych w czasie II wojny światowej, wygłosił dyrektor Muzeum Sił Powietrznych- Paweł Pawłowski. Wystawa unikatowych fotografii, której autorem jest zespół z Muzeum Łazienki Królewskie w Warszawie, pod kierunkiem dyrektora – prof. Zbigniewa Wawra, dopełniają osobiste pamiątki przekazane nam na czas prezentowania tej wystawy przez rodziny żołnierzy walczących u boku aliantów w maju 1944 roku: m.in. prezentujemy legitymacje, fotografie, odznaczenia i rzeczy osobiste przekazane przez panią Agnieszkę Margol-Szuwarę i pana Wiesława Grudniaka, oraz zbiory wypożyczone z Sali Tradycji im. Żołnierzy 11 dywizji artylerii PLOT w Stężycy, prowadzonej przez Jarosława Frąckiewicza. Te osobiste przekazy nierzadko wywołują ogromne wzruszenie, przywołując pamięć o bliskich, których wojenne losy zatrzymane są w ocalałych świadectwach historii.

 

Inicjatorem prezentacji wystawy w Dęblinie jest syn żołnierza walczącego pod Monte Cassino- pan Zbigniew Nieścioruk, który w imieniu Muzeum Łazienki Królewskie upowszechnia ekspozycję, zachęcając do jej zwiedzania szczególnie młodzież szkolną naszego regionu. Upowszechnienie tej tematyki jest ważne dla edukacji młodych ludzi, tak by pamiętali o losie naszych dziadków  m.in z 2. Korpusu Polskiego, którzy w tych ciężkich czasach wykuwali drogę do wolności naszej Ojczyzny, a w walkach o klasztor na Monte Cassino ponieśli ogromną daninę krwi- o czym wspomniała w swoim przemówieniu Burmistrz Dęblina- pani Beata Siedlecka.

 

tekst i zdjęcia: Malwina Markiewicz