Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie

W cieniu orła

Data dodania: 25 września 2022

Muzeum Sił Powietrznych odwiedziły Panie należące do Stowarzyszenia Rodzin Żołnierzy, Którzy Zginęli w Katastrofach Lotniczych „ W Cieniu Orła”. To dla nas szczególnie ważna wizyta, ponieważ z wyjątkową atencją staramy się dbać o historie związane z poświęceniem pilotów, którzy polegli lub zginęli na służbie oraz ich rodzin.

 

W grupie, która zwiedziła nasze Muzeum były między innymi Pani Ewa Błasik – wdowa po gen. Andrzeju Błasiku, który zginął w Katastrofie Smoleńskiej oraz Pani Edyta Anna Trzcińska – wdowa po mjr. Jacku Trzcińskim, który zginął w 2001 r. w katastrofie samolotu TS-11 „Iskra”. Generał Andrzej Błasik był inicjatorem powstania Muzeum Sił Powietrznych. Jest upamiętniony na naszej ekspozycji głównej, gdzie możemy oglądać wiele pamiątek po nim. W tym samym miejscu są prezentowane elementy wyposażenia oraz kompletne umundurowanie mjr. Jacka Trzcińskiego. Wszystkie artefakty zostały nam przekazane przez Rodziny poległych lotników.

 

Wizyta Pań należących do Stowarzyszenia Rodzin Żołnierzy, Którzy Zginęli w Katastrofach Lotniczych „ W Cieniu Orła” rozpoczęła się od złożenia wiązanki przy Pomniku Bohaterskich Lotników Dęblińskiej Szkoły Orląt oraz od zapalenia zniczy przy Bramie Pamięci, gdzie stoi pomnik oraz tablica pamiątkowa poświęcone gen. Andrzejowi Błasikowi oraz pozostałym ofiarom katastrofy samolotu Tu-154M pod Smoleńskiem z 10 kwietnia 2010 r. Następnie w towarzystwie Jakub Mitka, zastępcy dyrektora Muzeum Sił Powietrznych Panie zwiedziły naszą ekspozycję. Podkreślały, że pomimo tego, że większość z nich była w naszej placówce wielokrotnie, to i tym razem z wielkim zainteresowaniem i sentymentem podziwiały eksponaty oraz słuchały lotniczych historii.

 

Kolejna okazja, żeby dowiedzieć się więcej o ważnej dla polskich skrzydeł postaci nadarzy się 11 października. Wtedy w ramach cyklu „Generalnie o Lotnictwie” będziemy wspominać generała pilota Andrzeja Błasika w 60. rocznicę jego urodzin. Już teraz serdecznie zapraszamy do Dęblina.