Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie

V Akademia Modelarska

Data dodania: 18 czerwca 2022

Za nami V Akademia Modelarska w Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie objęta patronatem Burmistrz miasta Dęblin Beaty Siedleckiej. Pod okiem modelarzy z ZTS Lublin: Piotra Laskowskiego, Roberta Danilczuka, Aleksandry Danilczuk, Michała Laskowskiego i Anny Kosior blisko stu początkujących modelarzy zmierzyło się ze swoimi pierwszymi konstrukcjami. Stopień zaawansowania budowanych modeli był dostosowany do wieku i doświadczenia naszych uczestników.

 

Dla wytchnienia można było spojrzeć w chmury, wraz z będącymi na muzealnej służbie żołnierzami meteo st. chor. sztab. rez. Jerzym Dejnarowiczem i st. chor. rez. Krzysztofem Kotelbą, którzy chętnie odpowiadali na pytania związane z Polową Stacją Meteorologiczną – naszym eksponatem muzealnym, na którym obaj panowie pracowali będąc w czynnej służbie wojskowej. Mogliśmy nauczyć się jak działa i do czego służył psychrometr assmanna oraz jak przy użyciu balonów wypełnionych wodorem określić siłę i kierunek wiatru na poszczególnych wysokościach. Meteorolodzy nie tylko odpowiadali na pytania związane ze sprzętem meteo, ale też uczyli jak samemu odczytywać znaki dawane nam przez naturę przy zbliżającej się zmianie pogody.

 

Serdecznie dziękujemy Pani Burmistrz za wsparcie naszych działań edukacyjnych, naszym modelarzom i meteorologom za zaangażowanie i pasję z jaką opowiadali o swoich doświadczeniach. Dziękujemy naszym uczestnikom za obecność i chęć czerpania wraz z nami wiedzy lotniczej.