Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie

Uroczyste złożenie wieńców pod pomnikiem F. Żwirki i S. Wigury

Data dodania: 21 września 2019

Muzeum Sił Powietrznych miało zaszczyt uczestniczyć w uroczystości uczczenia polskich bohaterów Franciszka Żwirki i Stanisława Wigury w dniu  20 września br., w Cierlicku. Ministrowie obrony Polski i Czech,  Mariusz Błaszczak i Lubomir Metnar złożyli kwiaty w miejscu gdzie 87 lat temu doszło do tragedii polskich lotników, o których Minister Błaszczak mówił, jako „postaciach legendarnych” – wielkich zwycięzcach Międzynarodowych Zawodów Samolotów Turystycznych – Challenge 1932.

Uroczystość miała historyczny i symboliczny wymiar. Obaj Ministrowie uczestniczyli w obradach ministrów obrony Grupy Wyszehradzkiej w Ostrawie, gdzie dyskutowane były pola współpracy militarnej naszych krajów. Wieniec złożyli również Dyrektorzy Muzeum Sił Powietrznych Paweł Pawłowski oraz Marynarki Wojennej Tomasz Miegoń.

Franciszek Żwirko (pilot) i Stanisław Wigura (inżynier a zarazem współkonstruktor samolotu RWD-6, którym lecieli) zwyciężyli 28 sierpnia 1932 roku z najlepszymi załogami świata – na cześć tego zwycięstwa, co podkreślił Minister Błaszczak obchodzone jest Święto Lotnictwa. Niesieni „falą zwycięstwa” lotnicy spotykali się ze swoimi sympatykami w całym kraju, 11 września 1932 roku byli w drodze na kolejne spotkanie, tym razem w Pradze. W okolicach Cierlicka Górnego samolot wleciał w burzę. W czasie walki z żywiołem doszło, najprawdopodobniej na skutek drgań flatterowych, do oderwania się skrzydła i katastrofy. Miejsce tragedii nazywane „Żwirkowiskiem” utrzymywane jest społecznie przez Polaków mieszkających na Zaolziu. Na ręce Prezesa koła Polskiego Związku Kulturalno-Oświatowego w Cierlicku i zarazem opiekuna Żwirkowiska, Tadeusza Smugały Minister Błaszczak złożył podziękowania dla całej mniejszości polskiej dbającej o dobre imię i pamięć o polskich bohaterach na Zaolziu.