Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie

Trzymajmy się morza!

Data dodania: 09 lutego 2022

10 lutego 1920 roku rano w porcie w Pucku padał deszcz, a morze było pokryte warstwą lodu. Zachowana fotografia z ceremonii Zaślubin Polski z Bałtykiem przedstawia wojsko i przedstawicieli rządu polskiego, którzy nad brzegiem Zatoki Puckiej, w pobliżu hangaru wodnosamolotów, są świadkami symbolicznego aktu: generał Józef Haller wrzuca do morza ofiarowany przez gdańszczan platynowy pierścień z napisem „Gdańsk – Puck 10 lutego 1920”. Było to wydarzenie o randze historycznej. Postawienie słupa granicznego na brzegu Bałtyku było wskazaniem intencji mocnego wsparcia odradzającego się państwa o brzeg morski, co potwierdzają słowa wypowiedziane przez gen. Hallera” „Teraz wolne przed nami światy i wolne kraje. Żeglarz polski będzie mógł dzisiaj wszędzie dotrzeć pod znakiem Białego Orła, cały świat stoi mu otworem”.

 

W 2022 roku obchodzimy 102. rocznicę tego ważnego dla naszego Państwa wydarzenia. Również Dęblin – jako jedno z miast kultywujących tradycje zaślubinowe-  włączył się w upamiętnienie rocznicy powrotu Polski nad Bałtyk.

 

W wigilię historycznej daty, przy replice słupa zaślubin, umiejscowionego w 2020 roku na brzegu Wisły przy Miejskim Domu Kultury w Dęblinie, hołd i wieniec złożyła Burmistrz Miasta Dęblina – Pani Beata Siedlecka w asyście p. Moniki Żmudy (Dyrektor MKD w Dęblinie) oraz p. Jacka Zagożdżona (Kierownika Działu Edukacji, Organizacji i Udostępniania Wystaw w Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie). Tym symbolicznym gestem pragniemy w imieniu mieszkańców Dęblina przesłać za pośrednictwem Wisły- rzeki łączącej Polaków-  nasze pozdrowienia dla mieszkańców Pucka i wszystkich ludzi morza.

 

Replika słupa zaślubin została posadowiona w Roku 100-lecia Zaślubin Polski z Morzem podczas ceremonii IV Zaślubin z Wisłą w Dęblinie we wrześniu 2020 roku.

 

Również w tym roku zapraszamy mieszkańców i turystów do wspólnego z nami złożenia przysięgi na Wierność Królowej Polskich Rzek – Wiśle, podczas VI Zaślubin z Wisłą,  w niedzielę 4 września 2022 r. Wydarzenie organizowane będzie w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa oraz 101. rocznicy przybycia 15. Pułku Piechoty „Wilków” do Dęblina. Tradycyjnie, ceremonię poprowadzi Liga Morska i Rzeczna.  Zamoczeniu banderek i flag miast zaślubionych  towarzyszyć będzie historyczna rewia wiślana z udziałem lokalnych wodniaków i grup rekonstrukcji historycznych.

 

Ceremonia „Zaślubin z Wisłą” jest organizowana od 2017 roku z inicjatywy Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie, i odbywa się pod patronatem Burmistrza Miasta Dęblin. W wydarzeniu biorą udział mieszkańcy, przedstawiciele samorządu, instytucji kultury, organizacji społecznych oraz młodzież szkolna.

 

opracowanie: Malwina Markiewicz
zdjęcia: Kamil Krypski, Malwina Markiewicz

10 lutego 1920 roku generał Józef Haller dokonał symbolicznych zaślubin Polski z Morzem. Tym samym potwierdził wykonanie jednego z punktów postanowień Traktatu Wersalskiego przyznającego Polsce 140-kilometrowy odcinek wybrzeża.

W tym roku mija 102. rocznica tych wydarzeń.

Corocznie na pamiątkę tego wydarzenia odbywają się uroczystości nad Zatoką Pucką pod pomnikiem gen. Józefa Hallera, organizowane we współpracy Samorządu Pucka i Ligi Morskiej i Rzecznej. Swój udział zaznacza także Lotnictwo Marynarki Wojennej, które rodziło się właśnie w Pucku w 1920 roku – tu powstała i funkcjonowała w okresie międzywojennym Baza Morskiego Dywizjonu Lotniczego. Uroczystościom towarzyszy złożenie na Zatoce Puckiej wieńca z pokładu śmigłowca ratownictwa morskiego W – 3 WARM „Anakonda” z 43 Bazy Lotnictwa Morskiego Brygady Lotnictwa Marynarki Wojennej RP,  w akompaniamencie orkiestry wojskowej. Lotnicy – marynarze oddają tym samym hołd swoim poprzednikom. Jest to wyjątkowe widowisko: śmigłowiec zwisa przez kilka minut nad taflą wody, wieniec jest zrzucany na linie.