Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie

Sztandary i Dzwon Żwirki i Wigury w Dęblinie

Data dodania: 28 sierpnia 2012

Trzeciego dnia VI Światowego Zjazdu Lotników Polskich (27 sierpnia), uczestnicy spotkania przybyli pod Pomnik Poległych Lotników Polskich oddać cześć poległym za Ojczyznę w czasie wojen i pokoju.

W obecności ministra Obrony Narodowej Tomasza SIEMONIAKA, dowódcy Sił Powietrznych generała broni pilota Lecha MAJEWSKIEGO i ambasadora Wielkiej Brytanii w Polsce Robina BARETTY, delegacja Zarządu Głównego Stowarzyszenia Seniorów Lotnictwa Wojskowego RP, przekazała do Muzeum Sił Powietrznych, sztandar Związku Lotników Polskich w Wielkiej Brytanii – Koła w Derby. Akt przekazania podpisał prezes ZG SSLW RP gen. dyw. pil. rez. Franciszek MACIOŁA i dyrektor MSP kmdr rez. dr Waldemar WÓJCIK. „ Niech te sztandary inspirują wszystkich lotników do dalszej owocnej służby na rzecz Sił Powietrznych i naszej Ojczyzny” – powiedział w przemówieniu dowódca SP.

Dzień później – 28 sierpnia – podczas głównych uroczystości obchodów tegorocznego Święta Lotnictwa na Polu Mokotowskim w Warszawie, dowódca Sił Powietrznych gen. broni pil. Lech MAJEWSKI przekazał historyczny, bojowy sztandar Polskich Sił Powietrznych z Wielkiej Brytanii w ręce dyrektora dr. Waldemara WÓJCIKA, do MSP w Dęblinie. W ten sposób została spełniona wola weteranów, skupionych w Związku Lotników Polskich w Wielkiej Brytanii. Związek był jego opiekunem do 1992 roku.

W następnym punkcie programu obchodów, prezes Zarządu Głównego Stowarzyszenia Seniorów Lotnictwa Wojskowego RP gen. dyw. pil. rez. Franciszek MACIOŁA przekazał do MSP w Dęblinie ufundowaną przez Stowarzyszenie, replikę dzwonu ŻWIRKI i WIGURY. Upamiętnia ona tragiczny lot zwycięzców challenge`u z 1932 roku. Oryginalny dzwon zniszczyli Niemcy w czasie II wojny światowej. W tym roku przypada 80. rocznica ich tragicznej śmierci. Katastrofa samolotu RWD – 6, w której zginęli lotnicy, miała miejsce 11 września 1932r. w okolicy Cierlicka Górnego k. Cieszyna na Śląsku Cieszyńskim. W miejscu tragedii miał się pojawić pamiątkowy dzwon, jednak nigdy nie dotarł do Cierlicka. Po wybuchu II wojny światowej został zagrabiony przez hitlerowskie wojska i zniszczony.