ŚWIĘTO ZMARŁYCH 2023 - Odeszli do Niebieskiej Eskadry

Data dodania: 01 listopada 2023

1 listopada to czas zadumy, refleksji i wspomnień o tych, którzy odeszli, lecz pozostają w naszych sercach na zawsze. Dziś, gdy przywołujemy pamięć o naszych najbliższych, Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie zwraca się również ku osobom ze świata nierozerwalnie związanego z awiacją i podniebnymi lotami. Ku ich pamięci dyrektor Muzeum Monika Żmuda w towarzystwie zastępcy dyrektora, Jakuba Mitka złożyli znicz pod pomnikiem Bohaterskim Lotnikom Dęblińskiej Szkoły Orląt.

Pragniemy oddać hołd naszym nieśmiertelnym bohaterom. Ich dziedzictwo i odwaga wciąż są inspiracją dla przyszłych pokoleń pasjonatów lotnictwa. W ciągu ostatnich dwunastu miesięcy świat lotnictwa stracił wiele wybitnych osobowości, wspomnijmy tych, którzy  dołączyli do ‚niebieskiej eskadry’ w minionym roku 2️⃣0️⃣2️⃣3️⃣.

✝️ Gen. bryg. pil. Mirosław Hermaszewski – zmarł 12.12.2022 roku. Polski lotnik i kosmonauta, generał brygady, pilot Wojska Polskiego. Pierwszy i jedyny w dotychczasowej historii Polak, który odbył lot w kosmos.

✝️ Kpr. Juliusz Bolesław Fujarczuk – zmarł 06.06.2023 roku. Radiooperator w PSP na zachodzie podczas II Wojny Światowej.

✝️ Por. Jan Stangryciuk (Black) –  zmarł 22.10.2023 roku. Strzelec pokładowy w PSP na zachodzie. Służył w 300 Dywizjonie Bombowym „Ziemi Mazowieckiej”.

✝️ St. chor. szt. pil. Ryszard Rutkowski – zmarł 05.10.2023 roku. W 1977 roku wstąpił do dęblińskiej „Szkoły Orląt” w Dęblinie na kierunku pilotażu śmigłowców. Służył w Lotnictwie Morskim do 2007 roku.

✝️ Andrzej Korzeniowski – zmarł 14.10.2023 roku. Pilot samolotowy, mistrz świata w lataniu rajdowym.

✝️ Płk pil. Jan Jąkała – zmarł 01.02.2023 roku. Absolwent Oficerskiej Szkoły Lotniczej w Dęblinie, żołnierz zawodowy, instruktor samolotowy, nauczyciel i dyrektor ośrodków lotniczych w Jeleniej Górze i Piotrkowie Trybunalskim.

✝️ Ppłk. pil. Leszek Jankowiak – zmarł 23.02.2023 roku. Absolwent Oficerskiej Szkoły Lotniczej w Dęblinie. Oficer byłego 28 Słupskiego Pułku Lotnictwa Myśliwskiego. Służbę w powietrzu zakończył w 1990 roku.

✝️ Płk. pil. Piotr Kowalski – zmarł 04.03.2023 roku. Dowódca 49 Bazy Lotniczej w Pruszczu Gdańskim.

✝️ Kmdr rez. pil. Wiesław Cuper – zmarł 24.04.2023 roku. Absolwent dęblińskiej „Szkoły Orląt”, były dowódca 43. Oksywskiej Bazy Lotnictwa Morskiego.

✝️ Płk pil. Kazimierz Pogorzelski – zmarł 30.04.2023 roku. Twórca Lotnictwa Wojsk Lądowych, dowódca Polskiej Eskadry Lotniczej Pomocy Etiopii pod patronatem ONZ, Prezes Stowarzyszenia Lotników Polskich.

Ich wkład w naszą wspólnotę świata lotnictwa pozostanie niezapomniany, a duch będzie wciąż wzlatywał na niebo wśród krojących chmury maszyn. Dziś, w dniu pamięci, składamy im hołd i obiecujemy, że ich spuścizna będzie kontynuowana przez kolejne pokolenia entuzjastów lotnictwa oraz utrwalana przez naszą instytucję.

Wspomnijmy dziś wszystkich, którzy odeszli do “Niebieskiej Eskadry” z szacunkiem i wdzięcznością. Cześć ich pamięci!