Święto obrońców polskiego nieba w Lesznie

Data dodania: 02 września 2019

W przededniu 80 rocznicy Września 1939 r. garnizon Leszno gościł przeciwlotników z całej Polski na dorocznym Święcie Polskiej Broni Przeciwlotniczej. . Już w czwartek 29 sierpnia w auli państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej odbyło się sympozjum naukowe poświęcone teraźniejszości i przyszłości obrony. Poza żołnierzami wzięli w nim udział przedstawiciele firm przemysłu obronnego. Następnego dnia do historycznych koszar przedwojennego 55. Poznańskiego Pułku Piechoty i późniejszego 69. Pułku Przeciwlotniczego w pełnej gali przybyły poczty sztandarowe oraz delegacje wszystkich jednostek OPL.

W tym roku organizatorem uroczystości był 4. Zielonogórski Pułk Przeciwlotniczy im. gen. dyw. Stefana Roweckiego – „Grota” dowodzony przez płk. dr. Mirosława Szweda. Meldunek przyjął szef Zarządu Obrony Powietrznej i Przeciwrakietowej, gen. bryg. Stefan Mordacz, Licznie zjawili się kombatanci i weterani Wojsk Obrony Przeciwlotniczej oraz rodziny, przyjaciele i przedstawiciele władz administracyjnych i samorządowych Leszna, Wielkopolski oraz ziemi lubuskiej. Muzeum Obrony Przeciwlotniczej reprezentował jego kierownik, dr Wojciech Grobelski. Na placu apelowym zorganizowano uroczystą zbiórkę, która była okazją do wręczenia awansów, odznaczeń i nagród. Święto zakończyła defilada pododdziałów oraz spotkanie żołnierskich pokoleń.

Chwała Obrońcom Polskiego Nieba!