Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie

Święto Niepodległości w Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie

Data dodania: 13 listopada 2023
11 listopada Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie uczciło Święto Niepodległości. Tuż po miejskich uroczystościach, które odbywały się m.in. przy Pomniku Bohaterskim Lotnikom Dęblińskiej Szkoły Orląt, w naszym Muzeum, dla wszystkich chętnych, odbyło się kuratorskie oprowadzenie po nowej wystawie czasowej pt. „Mundury lotnicze Marynarki Wojennej RP i wybrane elementy wyposażenia”.

 

Spotkanie otworzyła Dagmara Krukowska – główny koordynator wystawy. Następnie głos zabrał Damian Kurek, który na co dzień w Muzeum pełni rolę opiekuna wystaw. Jako pasjonat historii, podczas spotkania zaprezentował replikę munduru kapitana – pilota Błękitnej Armii oraz opowiedział o postaci generała Józefa Hallera, bohatera walk o niepodległość. Podkreślił jego ogromne zasługi w odbijaniu Pomorza spod niemieckiej okupacji oraz symbolicznych zaślubinach Polski z morzem w 1920 roku. Szczególną uwagę zwrócił na związek tych historycznych wydarzeń z Puckiem oraz Morskim Dywizjonem Lotniczym w Pucku. Następnie uwaga słuchaczy skierowana została na replikę munduru, którą prezentował, opisując jego szczegóły i „spolszczenie” dokonane przez naszych „błękitnoarmistów”.

 

Ten temat stał się wstępem do fascynującej opowieści o mundurach lotniczych Marynarki Wojennej RP, o których opowiedzieli Dagmara Krukowska oraz pełniący nadzór merytoryczny nad prezentowaną wystawą kmdr Waldemar Wójcik, pierwszy dyrektor naszego Muzeum. Przewodnicy wprowadzili obecnych zwiedzających w świat mundurów lotnictwa morskiego, zaprezentowali wybrane elementy umundurowania lotników Marynarki wojennej RP, od czasów powstania lotnictwa morskiego do dnia dzisiejszego. Podróż historyczna okraszona była licznymi opowieściami o pracy pilotów Marynarki Wojennej, zadaniach i trudnościach związanych z lotami na akwenami morskimi. Wśród prezentowanych na wystawie eksponatów oprócz najstarszych mundurów zaprezentowano również nowość. Morski Ubiór Pilota – Rescue Pack (MUP-RP) najnowszy – kombinezon przeznaczony dla żołnierzy Sił Zbrojnych PR – w tym lotników morskich, nagrodzony na Międzynarodowym Salonie Przemysłu Obronnego MSPO Kielce 2020 Nagrodą główną – GRAND – PRIX „LIDER BEZPIECZEŃSTWA PAŃSTWA”. Obiekt wypożyczony został przez Instytut Techniczny Wojsk lotniczych z Warszawy, który współpracował z twórcami wystawy. Oprowadzenie zakończyło się opowieścią o śmigłowcu Mi-14, latającym w służbie polskiej Marynarki Wojennej, który znajduje się w zbiorach Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie i niedawno zakończono jego renowację.

 

Dziękujemy wszystkim, którzy odwiedzili Muzeum w tym niezwykle ważnym dla naszej Ojczyzny dniu. Państwa obecność sprawiła, że po raz kolejny wspólnie mogliśmy przeżywać jedno z najważniejszych wydarzeń w historii polskiej państwowości.

 

Wystawę „Mundury lotnicze Marynarki Wojennej RP i wybrane elementy wyposażenia”. Będzie można oglądać w Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie do końca wakacji 2024. Serdecznie zapraszamy! 😊

 

 

Tekst: D. Krukowska, D. Kurek, K. Kasprzak
Foto: B. Kośmiński