Święto Niepodległości w Koszalinie

Data dodania: 12 listopada 2021

Koszalin bardzo radośnie świętował 103 rocznicę odzyskania Niepodległości przez Polskę. Już od wczesnych godzin rannych w mieście odbywały się liczne uroczystości patriotyczne z udziałem wojska oraz festyny i okolicznościowe pokazy.

W program lokalnych obchodów czynnie włączyło się także nasze Muzeum. Już wczoraj o wydarzeniach informowała prasa, radio Koszalin i regionalna telewizja TVP-3. Pierwsi goście przekroczyli podwoje już od godz. 9.00 rano. Kulminacja nastąpiła w samo południe. Miło nam zakomunikować, iż w uznaniu zasług dla rozwoju Pomorza Zachodniego, uchwałą nr 675/21 z dnia 26 maja 2021 r. Zarząd Województwa Zachodniopomorskiego nadał:

– Srebrną Honorową Odznakę Gryfa Zachodniopomorskiego:  Muzeum Obrony Przeciwlotniczej im. płk. Stanisława Paszkiewicza w Koszalinie

– Złotą Honorową Odznakę Gryfa Zachodniopomorskiego: Panu Ryszardowi Szmani

– Srebrną Honorową Odznakę Gryfa Zachodniopomorskiego: Panu Robertowi Sztachelowi

Zaszczytne wyróżnienia przyznane naszej placówce oraz jej pracownikom wręczył Wicemarszałek Województwa Zachodniopomorskiego, Pan Tomasz Sobieraj. Oprócz tego swoje święto obchodzili w naszym Muzeum również członkowie rozmaitych organizacji i stowarzyszeń kombatanckich. Wręczono im medale „Za Zasługi dla Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej” oraz Stowarzyszenia Weteranów Polskich Formacji Granicznych.

Również Związek Piłsudczyków Rzeczypospolitej Polskiej – Okręg Koszalin  wspólnie z nami świętował Dzień Niepodległości. Pod ich egidą odbyła się m.in. gala IV Międzynarodowego Konkursu Polonijnego pn. „Tam gdzie kamienie mówią po polsku”  o „Szablę Marszałka Józefa Piłsudskiego”.

Ze względów pandemicznych w tym roku wyjątkowo zrezygnowaliśmy z organizacji masowych imprez i pikników. Niemniej jednak postaraliśmy się o tzw. „gwóźdź programu”. Dzięki temu nasi goście mogli podziwiać uruchomienie artyleryjskiej wyrzutni rakietowej BM-13, popularnej „Katiuszy” oraz jej podstawowe manewry wykonywane na muzealnym dziedzińcu.  Warto podkreślić, iż pojazd jest całkowicie sprawny, po kompleksowej renowacji przeprowadzonej dzięki Przyjaciołom z 8. Batalionu Remontowego z Kołobrzegu.

tekst: Wojciech Grobelski, zdjęcia: Anna Popławska