Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie

Spotkanie w Redzikowie

Data dodania: 14 sierpnia 2019

12 sierpnia 2019r miało miejsce spotkanie robocze dyrektora Muzeum Sił Powietrznych z przedstawicielami Stowarzyszenia Przyjaciół 28 Słupskiego Pułku Lotnictwa Myśliwskiego. Spotkanie dotyczyło nawiązania współpracy w zakresie prezentacji w Redzikowie eksponatu z naszej kolekcji i miało charakter rekonesansu.
Samolot TS-11 Iskra planowany jest do prezentacji w formie dynamicznej na terenie „Lądowiska Kultury”- centrum powstałego w 2018 roku w miejscu dawnego klubu garnizonowego w Redzikowie. Jest to nowoczesny obiekt z biblioteką, czytelnią, salą multimedialną. Obok, w formie ekspozycji plenerowej, prezentowane są samoloty używane przez lata w 28 Słupskim PLM w Redzikowie.

W spotkaniu uczestniczyli:
Barbara Dykier – Wójt Gminy Słupsk;
Paweł Pawłowski – Dyrektor Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie;
Krzysztof Grabowski – specjalista Urzędy Gminy Słupsk ds. inwestycji kubaturowych;
Franciszek Klimczuk – Prezes Zarządu Stowarzyszenia Przyjaciół 28 Słupskiego Pułku Lotnictwa Myśliwskiego;
Wacław Łutowicz – Wiceprezes Zarządu SP28SPLM;
Ryszard Kuras – członek zarządu SP28SPLM;
Kazimierz Włodek – członek zarządu SP28SPLM.

28 Słupski Pułk Lotnictwa Myśliwskiego (28 plm) – był oddziałem lotnictwa myśliwskiego Wojsk Obrony Powietrznej Kraju i Wojsk Lotniczych i Obrony Powietrznej w latach 1952-2000. Obecnie jego tradycje kultywuje Stowarzyszenie Przyjaciół 28 plm. Stowarzyszenie prowadzi niewielkie muzeum poświęcone historii tej jednostki. W swojej kolekcji posiada samoloty MiG-23, Lim-5, MiG-21 i MiG-19.