Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie

Spotkanie przy samolocie - Ił-28 okiem Mariana Nowotnika

Data dodania: 03 września 2020

W Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie, dzięki realizacji filmowej Mariusza Barszcza z Aviation24 mieliśmy wyjątkową okazję spotkać się pod skrzydłem naszego eksponatu z p. Marianem Nowotnikiem – emerytowanym kapitanem PLL Lot, dawniej pilotem i instruktorem wojskowym, który jak sam mówi swoje doświadczenie z dużymi samolotami zdobywał na samolocie Ił-28.

 

Pan Marian Nowotnik – autor wspomnieniowej książki „Ile startów tyle lądowań” opowiadał o swoich pierwszych doświadczeniach na samolotach PO-2 i Ił-10 a także specyfice lotów na samolocie bombowym i tym, jak ukształtowały go, jako przyszłego kapitana pasażerskich samolotów rejsowych. Stojący w naszej muzealnej Alei Szturmowców Ił-28 z numerem bocznym 65 to samolot pilotowany przez p. Mariana w czasach służby, jeszcze jako samolot bombowy. To wersja rozpoznawcza Ił-28E, jeden z poddanych modyfikacji samolotów z powiększonym zbiornikiem paliwa w komorze bombowej oraz aparaturą rozpoznawczą SRS-2 i SRS-3, a także zestawem zakłóceń aktywnych SPS-2 i pasywnych ASO-28.

 

Samolot służył w 33 Pułku Lotnictwa Rozpoznania Operacyjnego, w Modlinie, następnie w 7 Brygadzie Lotnictwa Rozpoznawczo-Bombowego.

 

Przepełnieni wiedzą i energią, jaką p. Marian Nowotnik  wlał w nas swymi opowieściami, dziękujemy za to spotkanie, a państwa zapraszamy do lektury książki i wkrótce obejrzenia pełnego materiału na Aviation24.pl