Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie

Spotkania z historią w Święto Wojska Polskiego

Data dodania: 15 sierpnia 2022

Z ogromną przyjemnością odnotowujemy, że propozycje przygotowane przez Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie oraz nasz Oddział Muzeum Obrony Przeciwlotniczej w Koszalinie, przygotowane specjalnie dla Państwa, z myślą o obchodach Święta Wojska Polskiego, cieszyły się tak ogromnym zainteresowaniem.

Moderowane spotkania z eksponatami pn. „Spotkania z historią” w Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie zgromadziły ponad 1660 osób. To dla nas powód do wielkiej radości. Dzięki specjalnie zaproszonym prelegentom poznaliśmy historię misji prowadzonych przez samoloty An-26, po dziesiątkach lat usłyszeliśmy ryk silnika  samochodu KrAZ-255B, dowiedzieliśmy się, co zrobić żeby nie wylądować na „brzuchu” samolotem TS-8 Bies i jakie są symptomy zbliżającej się pięknej pogody.

 

Serdeczne podziękowania kierujemy do naszych partnerów: 3 Skrzydła Lotnictwa Transportowego, dęblińskiego oddziału Huty Stalowa Wola S. A. – Wojskowych Zakładów Inżynieryjnych, 8 Bazy Lotnictwa Transportowego w Balicach, Warszawskiego Klubu Seniorów Lotnictwa oraz krakowskiego oddziału Stowarzyszenia Seniorów Lotnictwa Wojskowego RP. Osobiste podziękowania składamy na ręce naszych prelegentów: kpt. inż. Karola Bałdygi, mjr. Jerzego Janiszewskiego i st. chor. sztab. Adama Sobieraja za podzielenie się swoimi doświadczeniami i historiami o samolocie An-26, p. pil. mgr. inż. Andrzeja Szymczaka i płk. rez. pil. dr. hab. inż. Janusza Ziółkowskiego za ich wspomnienia ze służby na samolocie TS-8 Bies, dla st. chor. sztab. rez. Jerzego Dejnarowicza za profesjonalną moderację spotkania przy Polowej Stacji Meteo

 

Dęblińskie Muzeum zaangażowane było także podczas pikniku historycznego „Zostań Żołnierzem RP” w Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie. W niedzielę 15 sierpnia gościliśmy w tętniącej patriotycznymi wydarzeniami Stolicy. Muzealne stoisko przeżywało prawdziwe oblężenie.  Dużym zainteresowaniem cieszyła się nasza wystawa czasowa pt. „Żwirki i Wigury start do wieczności”, można było spróbować swoich sił w trenażerze fotela pilota TS-11 „Iskra”, skleić drewniane modele samolotów oraz własnoręcznie wykonać bransoletki survivalowe! Wszystko pod czujnym okiem i z instruktażem pracowników muzeum.

 

Już wkrótce zaprosimy Państwa do uczestnictwa w wydarzeniach związanych z 90. rocznicą wielkiego triumfu Żwirki i Wigury w zawodach Challange ’32 oraz Świętem Lotnictwa Polskiego.

Ponad pół tysiąca widzów odwiedziło Muzeum Obrony Przeciwlotniczej w Koszalinie w poniedziałek 15 sierpnia 2022 r. i uczestniczyło w specjalnym programie edukacyjnym. Moderowane spotkania przy wybranych eksponatach prowadził adiunkt dr Wojciech Grobelski. Prelekcje dotyczyły: 14,5 mm przeciwlotniczego karabinu maszynowego ZPU-4; 25 mm armaty przeciwlotniczej wz. 1940 oraz przelicznika artyleryjskiego PUAZO-3.

Święto Wojska Polskiego było okazją do zwiedzania wystawy stałej „Historia polskiej broni przeciwlotniczej”, wystaw czasowych: Symbole żołnierskiej tradycji zaklęte w ryngrafach i pamiątkowych grawertonach; Wielka historia w małych przedmiotach, Mazurek Dąbrowskiego w 225 rocznicę utworzenia Legionów Polskich we Włoszech, Polsko-amerykańska współpraca wojskowa w dziedzinie lotnictwa wojskowego, oraz wejścia na pokład samolotu pasażerskiego Jak-40.

 

Przedstawiciele muzealnego Oddziału uczestniczyli także w uroczystych miejskich obchodach 102. rocznicy Zwycięskiej Bitwy Warszawskiej oraz Święta Wojska Polskiego, w niedzielę 14 sierpnia 2022 przed pomnikiem Marszałka Józefa Piłsudskiego w Koszalinie oraz promowali ofertę Muzeum podczas pikniku wojskowego „Piknik w Mundurze – Mundurowi dla bezpieczeństwa” w Parku Książąt Pomorskich.