Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie

Spod "Dobrych Skrzydeł" na ekspozycję muzealną

Data dodania: 14 października 2022

W ciągu ostatniego roku w ramach programu „Pod Dobrymi Skrzydłami” udało nam się przywrócić blask wielu obiektów muzealnych prezentujących wyposażenie lotniskowe, zabezpieczenia i ubezpieczenia lotów, jak również sprzęt wykorzystywany w obronie przeciwlotniczej.  Dzisiaj przy najpiękniejszym świetle w roku można je podziwiać na naszych wystawach Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie i Muzeum Obrony Przeciwlotniczej w Koszalinie.

 

W listopadzie 2021 roku dzięki środkom z dotacji Departamentu Edukacji, Kultury i Dziedzictwa Narodowego przeprowadzono renowację i rekonstrukcje radiolokacyjnego systemu podejścia do lądowania RSP-10 MN. Całość została zabezpieczona powłoką malarską zgodną z oryginalną malaturą. Odtworzono również poszycia plandek, aby zabezpieczyć anteny przed działaniem warunków atmosferycznych. W 2022 roku po renowacjach powróciły kolejne pojazdy zabezpieczenia lotniczego:

 

Cysterna CD-5 – Zabudowana na samochodzie Star 266. Cysterny tego typu były wykorzystywane między innymi do dostarczania paliwa na lotniskach. Dystrybutor umożliwia tankowanie pojazdów bezpośrednio z cysterny z jednoczesnym pomiarem ilości tankowanego paliwa. W 2021 r. w ramach projektu Pod Dobrymi Skrzydłami obiekt został objęty opieką przez Hutę Stalowa Wola, oddział Wojskowe Zakłady Inżynieryjne w Dęblinie, gdzie przeszedł profesjonalny proces renowacji zakończony w marcu 2022 r. Specjaliści zakładu odtworzyli wnętrze, zabudowę i elementy mechaniczne pojazdu. Obecnie pojazd stanowi element dioramy „Stanowisko odtwarzania gotowości bojowej”

 

KrAZ255 – jest to terenowy, sześciokołowy, wojskowy samochód ciężarowy o ładowności 7,5 t opracowany przez przedsiębiorstwo KrAZ w drugiej połowie lat 60. XX wieku. Ciężarówki te wykorzystywane były w armiach Układu Warszawskiego oraz Polskiej. Pojazd przeznaczony jest do transportu ładunków i ludzi w każdym terenie. Poza podstawową rolą transportową, pojazd służył jako samochód transportowo-załadowczy, ciągnik do przyczep wchodzących w skład wyrzutni rakietowych typu 5P72, systemu Wega S-200 i innych.

 

Radiolokacyjny system lądowania RSP-10 MN – Radiolokacyjny System Lądowania umożliwia ręczne wprowadzenie zmian i wybór danych dotyczących wyświetlanych tras lotu, stref niebezpiecznych, granic krajowych i różnych danych obok znacznika celu na tle bieżącej sytuacji lotu. System obsługi podejścia wraz z osprzętem są zakwaterowane w zamkniętych kabinach transportowane na podwoziu samochodów Ził-131.

 

Stacji RW-31 „Bożena” i wchodzące w jej skład samochody Tatra-148. Stacja ta służyła do określania wysokości wykrytego obiektu powietrznego. Jej układy elektroniczne zostały zbudowane w technice lampowej i półprzewodnikowej. Produkowana była od 1972 roku w Warszawskich Zakładach Radiowych RAWAR. W skład wysokościomierza wchodzi 5 jednostek jezdnych (3 samochody Tatra-148 i 2 przyczepy). Stacja posiadała elektrohydrauliczny napęd anteny umożliwiający płynne sterowanie jej ruchem elewacji.

Nowy obiekt, jaki trafił do zbiorów Muzeum Sił Powietrznych to urządzenie APA-4G służące do elektroenergetycznego zasilania statków powietrznych, zamontowane na podwoziu samochodu ciężarowego Ural 375 o numerze rejestracyjnym UHO-0747. Eksponat został użyczony przez 1 Regionalną Bazę Logistyczną w Wałczu.  Aktualnie znajduje się na wystawie zewnętrznej przedstawiając dioramę ładowania samolotu Su-22M4 o numerze bocznym 7819.

 

Fot. Jacek Zagożdżon oraz Mariusz Zwolak