Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie

Ślubowanie w Muzeum

Data dodania: 21 października 2019

„Dzisiejsze ślubowanie to tylko (albo może aż) start – bardzo ważny, symboliczny, ale przecież start, początek drogi, czy, trzymając się lotniczej metafory – długiego i trudnego lotu z lądowaniem na oficerskiej promocji. I osiągnięcia tego celu, tego lądowania z całego serca życzę wam wszystkim. Ale żeby to piękne marzenie spełnić, trzeba tę drogę do jego spełnienia przechodzić mądrze. Trochę z głową w chmurach, bo to przecież liceum lotnicze, ale rozumnie i odpowiedzialnie.”

Tymi słowami, pan Andrzej Jaworski- Dyrektor Ogólnokształcącego Liceum Lotniczego- powitał na „pokładzie” szkoły nowych uczniów, którzy w sobotę 19 października 2019r złożyli uroczystą przysięgę na szkolny sztandar, w hangarze lotniczym w Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie.

Ponad 70 uczniów klas pierwszych liceum w towarzystwie swoich rodzin i bliskich weszło w tym dniu w świat prawdziwego lotniczego życia. Jak podkreślali w swoich przemówieniach zaproszeni goście- jest to początek przyjaźni na całe życie oraz przygody, która kształtuje charaktery.

Wśród zaproszonych gości na uroczystości byli: dyrektor Departamentu Edukacji Kultury i Dziedzictwa – dr hab Paweł Hut, wizytator OLL z Kuratoriom Oświaty w Lublinie pan Marcin Rybicki, a także absolwenci Liceum Lotniczego:  Inspektor Sił Powietrznych Dowództwa Generalnego RSZ – gen. dyw. pil. Jacek Pszczoła, prorektor ds. wojskowych LAW – płk pil. dr inż. Krzysztof Cur, gen. dyw. pil. Sławomir Kałuziński (Szef Sztabu i Zastępca Dowódcy Operacyjnego RSZ w latach 2014-2015).

W uroczystości wzięło udział ponad 600 osób, w tym również uczestnicy zjazdu promocji „Szkoły Orląt” z 1969 roku.

Po złożeniu przyrzeczenia pierwszoklasiści zaśpiewali Marsz Lotników oraz Pieśń Reprezentacyjną Wojska Polskiego przy akompaniamencie Orkiestry Wojskowej w Dęblinie, pod batutą kapelmistrza kpt. Andrzeja Greszty. Dodatkowo wykonali wiązankę pieśni żołnierskich, którą zadedykowano rodzinom pierwszoklasistów. Licealiści zaprezentowali premierowe wykonanie Szanty lotniczej, przygotowanej pod kierunkiem Andrzeja Królikowskiego – opiekuna zespołu Dywizjon w OLL.

Dzień uroczystego ślubowania był także okazją wręczenia nagród i wyróżnień uczniom za ich szczególne osiągnięcia. Słoneczna, jesienna pogoda sprzyjała rodzinnym spacerom po muzealnych ekspozycjach, po zakończeniu uroczystości.