Saperzy przekazują militaria do Muzeum

Data dodania: 01 lipca 2020

Obiekty  z II wojny światowej, zabezpieczone przez Patrol Saperski nr 34 z Dęblina – działający przy 1. Dęblińskim Batalionie Drogowo Mostowym, zostały przekazane do zbiorów Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie.

Znalezioną podczas prac ziemnych na lotnisku w Radomiu skorupę bomby lotniczej oraz magazynek do niemieckiego działka 20 mm, przekazał dowódca Patrolu Saperskiego – chor. Kamil KSIĄŻEK.

O dalszej współpracy na rzecz wzbogacania naszych zbiorów zapewnił uczestniczący w przekazaniu ww. obiektów dowódca 1. BDM ppłk mgr inż. Jacek ZANIEWSKI.

Po wstępnych oględzinach stwierdzono, iż jest to magazynek bębnowy do niemieckiego działka pokładowego MG FF stosowanego przez Luftwaffe między innymi w samolotach Messerschmitt ME 109 E / F w wersji MG FF T90, oraz niemiecka bomba odłamkowa 50 kg.

Przekazane nam militaria trafią na przygotowywaną ekspozycję pn. Archeologia Lotnicza,  którą planujemy otworzyć w październiku br.