Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie

Rozwój infrastruktury magazynowej MSP

Data dodania: 21 listopada 2023

Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie to nie tylko przestrzeń ekspozycyjna, pełna fascynujących obiektów dostępnych dla naszych Gości. To także miejsca niewidoczne dla publiczności, dzięki którym jesteśmy w stanie w odpowiednich warunkach przechowywać przedmioty o wysokiej wartości historycznej. Magazyn muzealny służy deponowaniu obiektów muzealnych, wykorzystywanych do dalszych badań, tworzenia wystaw, czy działań edukacyjnych. W ostatnich miesiącach przeprowadziliśmy inwestycje w infrastrukturę magazynową.

 

Nasi pracownicy, sprawujący pieczę nad eksponatami, z wielką starannością dbają o to, aby każdy przedmiot, niezależnie od tego, czy jest prezentowany publicznie, czy schowany w magazynie, był należycie zabezpieczony. Ciąży na nas normatywne oraz wynikające z zasad, którym hołdujemy, zobowiązanie do zachowania dziedzictwa historycznego w sposób kompleksowy i precyzyjny. Zakup oraz instalacja nowych regałów i szaf muzealnych zostały zrealizowane z inicjatywy Katarzyny Ragus – głównej inwentaryzator Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie. To milowy krok w kierunku zapewnienia bezpiecznych i odpowiednich warunków przechowywania naszych unikatowych eksponatów. Zwiększenie przestrzeni magazynowej daje nam możliwość rozwoju kolekcji. Wciąż istnieją obawy o brak miejsca na kolejne precjoza, ponieważ pod koniec ubiegłego i na początku tego roku byliśmy zmuszeni przenieść ponad 150 metrów sześciennych obiektów muzealnych z tymczasowego magazynu poza terenem Muzeum, do naszego hangaru. Teraz cieszymy się jednak z kolejnego kroku w rozwoju magazynowych możliwości.

 

Dzięki funkcji przesuwania, oddane do użytku regały umożliwiają optymalne wykorzystanie dostępnej przestrzeni. Porządkują zbiory w systemowy sposób,  pozwalając na szybki i wygodny dostęp do przechowywanych eksponatów oraz znacząco poprawiają estetykę pomieszczeń magazynowych. Dzięki nim możemy lepiej pielęgnować i chronić dziedzictwo kulturowe, wypełniając misję Muzeum Sił Powietrznych.

 

Możemy pokusić się o stwierdzenie, że nasze nowe regały to nie tylko meble – to krok w kierunku budowy efektywnego wehikułu czasu, który pozwoli kolejnym pokoleniom odkrywać przeszłość i czerpać inspiracje z bogactwa historii. Cieszymy się, że po kilku latach, w naszym Muzeum udało się zrealizować tak ważną inwestycję. Donatorzy kolejnych muzealiów, którzy często dzielą się z nami bezcennymi, rodzinnymi pamiątkami po polskich lotnikach, mogą zyskać pewność, że jesteśmy instytucją godną ich zaufania. Wierzymy, że ta inwestycja przysłuży się odpowiedniemu upamiętnianiu dziedzictwa Polskich Sił Powietrznych

 

Tekst: K. Kasprzak, J. Mitek

Zdjęcia: K. Kasprzak