Rajd motocyklowy generała broni Andrzeja Błasika w Muzeum

Data dodania: 21 lipca 2022

Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie gościło uczestników Rajdu motocyklowego pamięci generała broni Andrzeja Błasika. Uczestników przywitał i oprowadził Dyrektor muzeum p. Paweł Pawłowski wraz z Dowódcą 4 Skrzydła Lotnictwa Szkolnego gen. bryg. pil. dr. inż. Grzegorzem Ślusarzem oraz Dowódcą 41 Bazy Lotnictwa Szkolnego płk. pil. dr. inż. Pawłem Marcinkowskim.

Rajd został zainicjowany w 2018 roku przez uczestników rokrocznego Międzynarodowego Motocyklowego Rajdu Katyńskiego. Pośród motocyklistów znalazł się nieodłącznie, franciszkanin o. Marek Kiedrowicz, kapelan rajdu. Ideą rajdu jest przypomnienie śp. generała pil. Andrzeja Błasika poprzez odwiedzenie miejsc związanych ze służbą tragicznie zmarłego. Dęblin, gdzie generał Błasik pełnił funkcję Rektora-Komendanta „Szkoły Orląt”, na stałe wpisany jest w  trasę rajdu.

Uczestnicy rajdu złożyli wiązankę i oddali hołd pamięci generała w naszej muzealnej „Bramie Pamięci” – miejscu, w którym znajdują się tablice memoratywne tragicznie zmarłej załogi rządowego samolotu Tu-154 M oraz popiersie generała Błasika.

Generał Andrzej Błasik dla naszej placówki jest postacią bardzo ważną – to wydanym przez niego rozkazem nr 196 powołany został komitet założycielski Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie. Na ekspozycji muzealnej obejrzeć można pamiątki po generale przekazane przez wdowę p. Ewę Błasik.