Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie

Przekazanie obowiązków dowódcy 4SLSz

Data dodania: 03 grudnia 2020

Na placu apelowym przy Pomniku Bohaterskim Lotnikom Dęblińskiej Szkoły Orląt miała miejsce doniosła uroczystość przekazania obowiązków Dowódcy 4 Skrzydła Lotnictwa Szkolnego.

 

W obecności Dowódcy Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych generała Jarosława Miki, nominowany na stanowisko dowódcy 4 SLSz płk pil. dr inż. Grzegorz Ślusarz przyjął obowiązki z rąk ustępującego dowódcy gen. bryg. pil. Wojciecha Pikuły. W swoich przemówieniach Dowódca Generalny podkreślił, jak ważnych zadań podejmował się generał Pikuła i jak duże wyzwania czekają na nowego dowódcę. Żegnając się z podległymi żołnierzami, stawiając ostatnie zadanie, generał Pikuła podkreślił jak ważną misją jest kultywowanie tradycji i dokumentowanie dzieła jakie podejmują codziennie lotnicy. Mówiąc to kierował swe słowa do przedstawicieli jednostek Garnizonu Dęblin, naszego muzeum i wszystkich instytucji kultury w Dęblinie.

 

Panie Generale staniemy na wysokości zadania, a lata współpracy z Panem pozostaną na zawsze wyryte w miłych wspomnieniach i wspólnie pisanej historii polskich skrzydeł.

 

Muzeum Sił Powietrznych składa szczere podziękowania za owocną współpracę generałowi Pikule i gratulacje pułkownikowi Ślusarzowi, z którym, jesteśmy przekonani, uda nam się zbudować równie silną współpracę.

Płk pil. dr inż. Grzegorz Ślusarz jest absolwentem Wyższej Szkoły Oficerskiej Sił Powietrznych w Dęblinie na kierunku pilot samolotów naddźwiękowych, studiów podyplomowych na Akademii Obrony Narodowej w Warszawie, Uniwersytetu Opolskiego, Politechniki Poznańskiej, wyższych studiów magisterskich i podyplomowych studiów polityki obronnej na Narodowym Uniwersytecie Obrony w Waszyngtonie.

 

Zawodową służbę wojskową pełnił w w 11 Pułku Lotnictwa Myśliwskiego we Wrocławiu, 3 eskadrze lotnictwa taktycznego w  Krzesinach, 6 eskadrze lotnictwa taktycznego, 31 Bazie Lotnictwa Taktycznego i 2 Skrzydle Lotnictwa Taktycznego w Poznaniu.

 

W swojej karierze wojskowej przeszedł przez liczne stanowiska w jednostkach lotniczych. Począwszy od starszego pilota, przez dowódcę klucza, starszego nawigatora eskadry, oficera sekcji, zastępcę dowódcy eskadry, starszego inspektora bezpieczeństwa lotów, szefa wydziału, szefa szkolenia, dowódcę 31BLT, zastępcę dowódcy 2SLT.

 

W latach 2005 – 2007 odbył przeszkolenie na samolocie wielozadaniowym F-16 Fighting Falcon, zdobywając w bazach lotniczych w San Antonio (Texas), Enid (Oklahoma) oraz Tucson (Arizona) pierwsze doświadczenia na samolotach wysoko manewrowych, wykonując nalot na T-38 Talon i F-16 Fighting Falcon. Brał  udział w kursie Tactical Leadership Programme we Florennes (Belgia), zdobywając uprawnienia do dowodzenia ugrupowaniami lotniczymi w walce powietrznej.

 

Płk pil. dr inż. Grzegorz Ślusarz posiada wszystkie uprawnienia do wykonywania lotów samolotem wielozadaniowym F-16, w różnych warunkach atmosferycznych, w pełnym zakresie wykorzystania posiadanego uzbrojenia.

 

Odznaczony został: Brązowym Medalem Za Zasługi dla Obronności Kraju, Brązowym Medalem Siły Zbrojne w Służbie Ojczyzny, Srebrnym Medalem Za Zasługi dla Obronności Kraju, Srebrnym Medalem Siły Zbrojne w Służbie Ojczyzny, Odznaką tytułu honorowego Zasłużony Żołnierz – II stopnia, Odznaką Honorową Sił Powietrznych, Złotym Medalem Za Zasługi dla Obronności Kraju.

 

 

W 2009 roku został wyróżniony zaszczytnymi tytułami:
„Najlepszy Pilot Roku Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej”
„Najlepszy Pilot Roku Sił Powietrznych”
„Pilot Roku” 31 Bazy Lotnictwa Taktycznego.

 

Ma ponad 2300 godzin nalotu na wojskowych samolotach odrzutowych.

 

 

Panie pułkowniku witamy na pokładzie!