Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie

Podziękowania dla Pana Bogdana Bartnikowskiego

Data dodania: 18 czerwca 2014

12.06. br. Muzeum Sił Powietrznych odwiedził Bogdan Bartnikowski, prozaik, poeta, autor 23 książek tłumaczonych na wiele języków. Osoba niesłychanie błyskotliwa i otwarta. Opowiadania Pana Bogdana wprowadzają słuchacza w historię niezwykłą, zgoła inną niż ta, z którą spotykamy się na co dzień czytając książki o lotnictwie, czy też słuchając opowiadań pilotów. Pan Bogdan przedstawia rzeczywistość przyprawioną dużą dozą humoru. Zarówno słuchając go, jak i czytając jego książki możemy przenieść się do jakże barwnego życia autora, niemalże poczuć w swych rękach drążek sterowy i przenoszone na niego wibracje silnika. Poznajemy odczucia jakie towarzyszą pilotom w poszczególnych fazach szkolenia lotniczego, radość i niespotykane poczucie więzi koleżeńskich ale i strach towarzyszący adeptom sztuki latania.

Pan Bogdan podzielił się z nami nie tylko swymi wspomnieniami. Dyrektor Muzeum Sił Powietrznych gen. bryg. rez. pil. inż. Ryszard Hać przyjął na swoje ręce, przekazane przez Pana Bogdana, unikatowe wydanie albumu „Polska Lotnicza” z 1937 r., oraz Notatkę Osobistą, w której Tadeusz Pytel – urodzony 26 lipca 1923 r., nawigator 305 Dywizjonu Bombowego opisał historię swojego życia. Wspomnienia te wraz z kopią osobistej Książki Lotów stanowią pełny życiorys barwnej postaci pilota, wzbogaci ona nasze zbiory pilotów bombowych Polskich Sił Powietrznych w czasie II Wojny Światowej.

Z tego miejsca serdecznie dziękujemy naszemu znamienitemu darczyńcy, bez ludzi takich jak Pan Bogdan Bartnikowski, bez ich zaangażowania i wsparcia nasza placówka nie mogłaby funkcjonować. To właśnie dzięki szczodrości osób posiadających w swoich zbiorach pamiątki po polskich lotnikach pamięć o ich podniebnych wyczynach może być pielęgnowana w naszym Muzeum. Pamiątki te są inspiracja dla nowych pokoleń, namacalnym świadectwem świetności Polskiego Lotnictwa.

IMG_1603

IMG_1616IMG_1618IMG_1619