Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie

Podwórko wynalazców

Data dodania: 05 listopada 2022

W Muzeum Sił Powietrznych ruszył pilotażowy projekt edukacyjny „Podwórko wynalazców”, który realizujemy we współpracy z Muzeum Bajek Baśni i Opowieści oraz Chorągwią Lubelską ZHP. Ma on za zadanie wprowadzić uczestników w świat techniki i zaawansowanych konstrukcji lotniczych.

 

Zajęcia przygotowane są z myślą o początkujących modelarzach – nie jest wymagana absolutnie żadna wcześniejsza znajomość modelarstwa, elektroniki lub programowania. Pilotażową grupę stanowią druhny i druhowie z działającej przy naszym muzeum 32. Drużyny Harcerskiej.

 

Założeniem jest stworzenie modelarni w zupełnie nowej odsłonie – nowatorskiej pracowni robotycznej rozwijającej kompetencje uczestników. Zdobywamy tu umiejętności manualne oraz obsługi sprzętów komputerowych, a także kreatywnego myślenia, pozwalającego na zrozumienie procesów sterujących urządzeniami.

 

Zajęcia w ramach PODWÓRKA WYNALAZCÓW są przygotowane w taki sposób, aby uczący się  poznawał jak najwięcej zasad, którymi rządzą się lotnictwo, mechanika, elektronika, programowanie i robotyka. Są to przede wszystkim prawa fizyki – na przykład prawo Bernoulliego i jego związek z tworzeniem siły nośnej samolotów, czy prawo Ohma i jego związek z doborem rezystora lub pierwsze i drugie prawo Kirchhoffa. Uczestnicy dowiedzą się także, jak wykorzystywać zdobytą wiedzę przykład do projektowania zasilaczy z wykorzystaniem diody Zenera, albo do wykonania mostka H w celu budowy własnego robota mobilnego.

 

Podczas spotkań uczestnicy będą poznawać zasady wykorzystania drukarki 3D, kontrolerów takich jak Arduino czy Raspberry Pi oraz podstawy programowania i wykorzystania nowych technologii informacyjnych. W prosty sposób nauczą się łączyć elektronikę z programowaniem i poznaną teorię z praktyką.

 

Dzięki uczestnictwu w zajęciach młodzież będzie mogła poznać w praktyce i w teorii działanie oraz zastosowanie podstawowych praw fizyki, dowiedzieć się, jak funkcjonuje elektryczność i obwody elektryczne, nauczyć się obsługi różnych modeli minikomputerów i płytek rozwojowych. Planujemy zdobyć praktyczne umiejętności z dziedziny elektroniki i majsterkowania, a w rezultacie, łącząc wszystkie kompetencje zbudować własne roboty!

 

Ponadto naszym celem jest tworzenie okazji do wspólnej nauki i wspólnego wprowadzania pozytywnych zmian w sposobie myślenia, które prowadzą do stworzenia międzynarodowych mostów współpracy. Będziemy łączyć on-line uczestników z Dęblina z młodymi w podobnych pracowniach wspólnoty Podwórek Wynalazców – Inventors Playground w Polsce i na świecie. W ramach połączeń planowane są również spotkania z ekspertami od robotyki, naukowcami, podróżnikami i interesującymi ludźmi z innych krajów.

 

Prowadzący:

Michał Malinowski – dyrektor Storyteller Museum – Muzeum Bajek, Baśni i Opowieści

Jacek Zagożdżon – kierownik działu Historii Lotnictwa i Edukacji Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie