Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie

Pod dobrymi skrzydłami w Łasku

Data dodania: 28 stycznia 2020

Muzealne obiekty, samolot MiG-23 MF nr boczny 021 (MSP/S/35) oraz śmigłowiec Mi-24 nr boczny 016 (MSP/S/36), po przeprowadzonej kompletnej renowacji można obejrzeć na ekspozycji statków powietrznych na terenie 32 Bazy Lotnictwa Taktycznego w Łasku.

Obiekty zostały użyczone jednostce wojskowej przez Muzeum Sił Powietrznych do celów wystawienniczych w 2012 roku, a ich remont przeprowadzili pasjonaci zrzeszeni w Stowarzyszeniu Entuzjastów Lotnictwa „Grupa Archeo Łask”.

 

Renowacje zostały wykonane z ogromną starannością o najdrobniejsze detale i z wykorzystaniem doświadczenia oraz wiedzy techników lotniczych z 32 BLT.  Zakres prac polegał na rozebraniu maszyny na części, stwierdzeniu braków i wybraniu elementów do renowacji, potem na usunięciu wszystkich warstw farby, rdzy i zanieczyszczeń aż do blachy. Następnie, po oczyszczeniu, nakładane są podkłady zabezpieczające przed korozją. Malowanie nie ogranicza się tylko do położenia farby, ale przede wszystkim do naniesienia oznaczeń, numerów bocznych, godła, szachownic. Średni czas poświęcony przez byłych żołnierzy to około 2 lata na jeden obiekt. Remont kończy się symbolicznym „oblotem”- wyprowadzeniem na miejsce dalszej ekspozycji.

Konserwatorski przegląd stanu zachowania użyczonych muzealiów jest corocznie kontrolowany przez Muzeum Sił Powietrznych. W tym roku dokonał tej kontroli dyrektor muzeum Paweł Pawłowski, którego z posiadanymi zbiorami zapoznawał Prezes Grupy Archeo-  pan st. chor. sztab. rez. Piotr Polit.

Dyrektor Pawłowski złożył wizytę w 32 BLT na zaproszenie dowódcy płk pil. Tomasza Jatczaka, na którego ręce przekazał zaproszenie do współpracy i odwiedzenia dęblińskiego muzeum w ramach podróży historyczno-szkoleniowej. W spotkaniu uczestniczył także zastępca dowódcy ppłk dypl. nawig. Krzysztof Bień.

Kolekcję w 32 Bazie Lotnictwa Taktycznego można obejrzeć w grupie zorganizowanej, po wcześniejszej rezerwacji terminu z Rzecznikiem Prasowym jednostki.