Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie

Pod dobre skrzydła trafił kolejny eksponat Muzeum Sił Powietrznych

Data dodania: 13 grudnia 2021

Czołg średni T-34/85 z kolekcji Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie został objęty opieką w programie „Pod dobrymi skrzydłami”.

Pojazd przez blisko 40 lat był prezentowany na terenie 8. Koszalińskiego Pułku Przeciwlotniczego (w zbiorach dawnego Muzeum 8. Dywizji). W związku z likwidacją ekspozycji plenerowej na terenie Klubu Wojskowego i rozpoczęciem inwestycji budowy kościoła garnizonowego, czołg został przekazany, na mocy decyzji MON, do kolekcji dęblińskiej placówki, wraz z przelicznikiem artyleryjskim Puazo 6 oraz śmigłowcem MI-2.

 

Dodajmy, iż już w 2018 roku na teren naszego oddziału Muzeum Obrony Przeciwlotniczej w Koszalinie przebazowano kilka wielkogabarytowych obiektów z terenu 8. Koszalińskiego Pułku Przeciwlotniczego. O przejęcie wszystkich eksponatów z dawnego Muzeum 8. Dywizji zabiegało m.in. Stowarzyszenie Przyjaciół Koszalina z jego prezesem dr. Wojciechem Grobelskim na czele. Poszukiwanie partnera, który wykonałby renowację na własny koszt i wsparł starania muzealników, zakończyło się sukcesem.

 

Czołg T-34/85 zostanie poddany kompleksowej renowacji, której podjął się Pan Marian Laskowski z Malechowa: od ponad 20 lat organizator Międzynarodowych Zlotów Historycznych Pojazdów Wojskowych w Darłówku, były marynarz na statkach handlowych, przedsiębiorca, kolekcjoner i pasjonat militariów. Założone przez niego w Malechowie pod Koszalinem prywatne Muzeum Techniki Militarnej (Fort Marian) znane jest miłośnikom historii z bogatej kolekcji, w której można podziwiać m.in. motocykle, ciężarówki, dodge, willys, armaty, amfibię BAW.

Pan Marian Laskowski posiada również doświadczenie w renowacji pojazdów wojskowych, m.in. w tym roku wykonał remont obiektów dla Muzeum Wojska w Białymstoku.

Przystąpienie do programu muzealnego „Pod dobrymi skrzydłami” to podjęcie się mecenatu nad obiektem i pokrycie kosztów jego renowacji i konserwacji. Dzięki wsparciu mecenasów kultury, od 2017 roku możliwe było przywrócenie dawnego blasku i sprawności kilku muzealnym eksponatom.

Zakres prac obejmuje m.in. renowację powłok lakierniczych oraz uzupełnienie elementów na pancerzu czołgu T-34/85.

 

Pojazd powróci do Koszalina przed sezonem letnim w 2023 roku. Będzie stanowić uzupełnienie dla wystawy głównej, która obecnie jest poddawana nowym aranżacjom, ale jej otwarcie zapowiadane jest na styczeń 2022 roku.

 

Warto przypomnieć, że w sierpniu 2021, po trwającej dwa lata gruntownej konserwacji przeprowadzonej przez 8. Batalion Remontowy w Kołobrzegu, do Oddziału Muzeum Obrony Przeciwlotniczej wróciła samobieżna wyrzutnia rakietowa BM-13 „Katiusza”. Jest ona w pełni sprawna i stanowi dumę koszalińskiej kolekcji.

 

zdjęcia: Marian Laskowski, Radosław Koleśnik- Głos Koszaliński