• /
  • /

Płk. pil. Władysław Gnyś. Bohater z Sarnowa w 83 rocznicę pierwszego polskiego zwycięstwa powietrznego II wojny światowej

Data dodania: 01 września 2022

„A więc wojna. Wszyscy jesteśmy żołnierzami. Musimy myśleć tylko o jednym – walka aż do zwycięstwa.”  – te słowa specjalnego komunikatu nadawanego w Polskim Radiu znamy niemal wszyscy. 83 lata temu zwiastowały one wybuch II wojny światowej.

Uwerturą tego najbardziej tragicznego w skutkach konfliktu zbrojnego w dziejach były atak Rzeszy Niemieckiej na Westerplatte oraz terrorystyczne bombardowanie Wielunia. Obywatele II RP byli pierwszymi, którzy doświadczyli okrucieństwa totalitarnego reżimu, ale byli też pierwszymi, którzy otwarcie mu się sprzeciwili.

1 września 1939 r. to nie tylko dramat polskich żołnierzy i cywili, to również triumfy nad wojskami nazistowskiego najeźdźcy. Na niebie nad Żuradą w okolicach Olkusza, służący w 121. Eskadrze Myśliwskiej w Krakowie – Balicach por. pil. Władysław Gnyś zestrzelił dwa niemieckie samoloty Dornier Do-17 z 77. pułku bombowego Luftwaffe. Było to pierwsze zwycięstwo odniesione w walce z siłami powietrznymi III Rzeszy w czasie II wojny światowej.

W Publicznej Szkole Podstawowej im. kpt. pil. Władysława Gnysia w Żuradzie odbyły się dzisiaj uroczystości 83. rocznicy tego podniebnego triumfu. Swoim Patronatem Narodowym objął je Prezydent RP Andrzej Duda. Nasze Muzeum było jednym z organizatorów tych wydarzeń. W obecności między innymi ministra-członka Rady Ministrów Agnieszki Ścigaj, przedstawicieli władz samorządowych oraz rodziny Władysława Gnysia, mieliśmy przyjemność otwarcia wystawy pt. „Płk. pil. Władysław Gnyś. Bohater z Sarnowa”, autorstwa pracowników Muzeum Sił Powietrznych we współpracy z Fundacją Historyczną Lotnictwa Polskiego i rodziną pilota.

Swoją premierę miał w Żuradzie również Zeszyt Historyczny nr 3 o tytule tożsamym z ekspozycją. Gorąco zachęcamy do odwiedzin naszego Muzeum oraz zakupu tej interesującej, pełnej wartościowych treści publikacji. Jest ona plonem zainteresowań badawczych pracowników polskich muzeów oraz instytucji o profilu lotniczym, historyków, a także osób, którym leży na sercu upamiętnienie postaci „Bohatera z Sarnowa” oraz jego triumfu.

Dziękujemy Dyrekcji oraz całej społeczności Szkoły Podstawowej i Publicznego Przedszkola w Żuradzie za zaproszenie naszego Muzeum do współpracy przy szlachetnym dziele upamiętnienia tej nadzwyczaj chlubnej karty historii polskich skrzydeł.