Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie
  • Strona główna
  • /
  • Aktualności
  • /
  • „Pies Ciapek” znowu w służbie - światowa premiera filmu z serii „Co by było gdyby zwierzęta mówiły?”

„Pies Ciapek” znowu w służbie - światowa premiera filmu z serii „Co by było gdyby zwierzęta mówiły?”

Data dodania: 08 marca 2023

W naszym Muzeum odbył się premierowy pokaz filmu pod tytułem „Co by było gdyby zwierzęta mówiły? Pies Ciapek”, opowiadający historię pupila 305 Dywizjonu Bombowego „Ziemi Wielkopolskiej i Lidzkiej im. Marszałka Józefa Piłsudskiego”.

 

Twórcy tego obrazu – pracownicy Centralnego Przystanku Historia IPN im. Janusza Kurtyki wybrali naszą instytucję na światową premierę, ponieważ jak sami mówią jest to miejsce najbardziej godne do pierwszego pokazu.

 

Najważniejszymi odbiorcami filmu były w naszym Muzeum dzieci z klas II i III dęblińskich szkół podstawowych. Młodzi goście seansu dowiedzieli się między innymi, że Ciapek szczekał po polsku „hau hau”, a nie po angielsku „woof woof”, ale wzbogacili także swoją całkiem poważną wiedzę historyczną.

 

Po obejrzeniu filmu dzieciaki przystąpiły do warsztatów prowadzonych przez Barbarę Pamrów z Przystanku Historia, która jest współtwórcą całej serii pod tytułem „Co by było gdyby zwierzęta mówiły?” Na podstawie filmu, odpowiadały na dość trudne pytania historyczne, a następnie z pasją przystąpiły do uzupełnienia kolorowanek z Ciapkiem w roli głównej. Mali kinomani było zachwyceni!

 

Psiaka przygarnęli piloci z 305 dywizjonu bombowego, opiekował się nim głównie kapral Tadeusz Karwowski. Psi bohater filmowej opowieści latał z misjami bombowymi na pokładach samolotów Vickers Wellington. Za każdą misję otrzymywał drewniany model bomby do obroży. Mimo, iż był urodzonym w Anglii kundelkiem, to na język angielski niemal w ogóle nie reagował – doskonale rozumiał natomiast język polski. Jedna z wersji jego historii mówi, że będąc ulubieńcem lotników całych Polskich Sił Powietrznych na Zachodzie przeżył wojnę u boku jednego z nich.

 

Z okazji premiery odwiedzili nas pracownicy Instytutu Pamięci Narodowej: Tomasz Morawski Naczelnik Centralnego Przystanka Historia IPN im. Janusza Kurtyki, Barbara Pamrów Zastępca Naczelnika oraz twórczyni filmu o Ciapku oraz Paweł Mikołaj Rozdżestwieński, Zastępca Dyrektora Oddziału IPN we Wrocławiu. Goście zwiedzili także nasze Muzeum. Byli równie zachwyceni, jak młodzi odbiorcy filmu i już zapowiadają chęć dalszej współpracy edukacyjnej.

 

Wszystkich zainteresowanych historią wojskowego psa Ciapka zapraszamy na premierę filmu również na kanale IPNtv – 9 marca o godzinie 16.00. Oto link: https://www.youtube.com/channel/UC5G4MtGuS9o88U9DjOan3yA

 

Gorąco polecamy!

 

A korzystając z okazji dzisiejszego święta, wszystkim kobietom dziękujemy za ulepszanie i upiększanie świata oraz życzymy radości i satysfakcji z kobiecości.