Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie

Pierwszy Zlot Pojazdów Zabytkowych "Skrzydła i Motor" w MSP za nami!

Data dodania: 05 czerwca 2024
Pierwszy Zlot Pojazdów Zabytkowych pod skrzydłami Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie przeszedł do historii. Wydarzenie zorganizowane przez nasze Muzeum oraz wydawnictwo Kagero Publishing przyciągnęło licznych miłośników dziejów klasycznej motoryzacji i awiacji. Tego dnia Muzeum odwiedziło aż 1000 osób, w tym 70 załóg, które przybyły do nas z rozmaitymi pojazdami z różnych zakątków Lubelszczyzny oraz innych regionów Polski.

 

Zwiedzający mieli okazję podziwiać kolekcję zabytkowych samochodów i motocykli, które przeniosły nas w różne epoki automobilizmu. Wśród nich były takie perełki jak: Jeep Willys z 1943 r., Cadillac (1955 r.), czy Citroen BL 7C (1937 r.). Nie zabrakło również klasycznych Garbusów, Trabantów, Syren, Polonezów, Żuków oraz rozmaitych Fiatów – nawet nie sposób wymienić wszystkie fantastyczne pojazdy, jakie u nas zagościły. Liczną reprezentację stanowili również pasjonaci historycznych jednośladów.

 

Atmosfera była wspaniała, a uczestnicy z entuzjazmem dzielili się swoją pasją i wiedzą na temat prezentowanych pojazdów. Wśród dodatkowych atrakcji znalazły się konkursy i zabawy dla najmłodszych, m.in. gra “w kapsle” śladami Stanisława Skarżyńskiego, która doskonale zaangażowała najmłodszych, świętujących swój dzień. Nad nasze Muzeum nadciągnęły też (długo oczekiwane ze względu na suszę) czarne chmury z ulewą… Na szczęście po deszczu zazwyczaj wychodzi słońce! Udało się nam szczęśliwie dokończyć zlot i odbyć planowany przejazd ulicami Dęblina, którego celem był zespół Pałacowo – Parkowy rodzin Mniszchów i Jabłonowskich, gdzie mieści się m.in. Rektorat LAW oraz wizyta w hangarze Centrum Szkolenia Inżynieryjno – Lotniczego.

 

Dziękujemy panu Damianowi Majsakowi, właścicielowi Kagero Publishing za współorganizację wydarzenia oraz zaszczepienie w nas pomysłu na ZLOT, Komendantowi CSIL – płk. mgr. inż. Mariuszowi Borucińskiemu oraz jego podkomendnym za umożliwienie zwiedzania hangaru Centrum z jego precjozami…, władzom Lotniczej Akademii Wojskowej za umożliwienie wjazdu na teren zespołu Pałacowo-Parkowego oraz naszym niezastąpionym Druhom i Druhnom z 32 WDH „Gniazdo” im. F. Żwirko i S. Wigury przy MSP oraz 4 DWDH „Lupi Mare”, którzy uprzyjemnili dzień najmłodszym swoimi grami i zabawami.
Debiutującą w naszym Muzeum imprezę uznajemy za udaną. Spotkanie motoryzacji i lotnictwa pod skrzydłami Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie było dla nas, muzealników, interesującym doświadczeniem. Mamy nadzieję, że uczestnicy Zlotu “Skrzydła i Motor” podzielają nasze satysfakcję i zadowolenie. Dziękujemy wszystkim i zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć z sobotniego wydarzenia! 🙂

 

Fot. Roman Błachnio, Katarzyna Kasprzak, Jacek Zagożdżon, Zofia Zagożdżon.