Pamięci ofiar katastrofy pod Smoleńskiem

Data dodania: 11 kwietnia 2022

Z okazji 12. rocznicy katastrofy pod Smoleńskiem, w imieniu Ministra Obrony Narodowej, oddaliśmy hołd ofiarom – załodze i pasażerom  samolotu Tu-154M.

Dyrektor Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie Paweł Pawłowski wraz Kierownikami, złożył wiązankę kwiatów przy tablicy upamiętniającej lotników, którzy zginęli 10 kwietnia 2010 r. w katastrofie rządowego samolotu z delegacją na uroczyste obchody 70. rocznicy Zbrodni Katyńskiej.

Zginęło 96 osób, w tym Prezydent Lech Kaczyński wraz z małżonką Marią Kaczyńską, ostatni prezydent RP na uchodźctwie Ryszard Kaczorowski, dowódcy Sił Zbrojnych, przedstawiciele Sejmu i Senatu, instytucji państwowych i organizacji społecznych, duchowni.

Załogę samolotu z 36 Specjalnego Pułku Lotnictwa Transportowego stanowili: dowódca załogi- mjr. pil. Arkadiusz Protasiuk, drugi pilot- ppłk pil. Robert Grzywna, nawigator- kpt. pil. Artur Ziętek, inżynier pokładowy- ppor. Andrzej Michalak, stewardesy: Natalia Januszko, Justyna Moniuszko, Barbara Maciejczyk.

Tablica memoratywna została przygotowana w 2020 roku –  na obchody 10. rocznicy Katastrofy Smoleńskiej i 80. rocznicy Zbrodni Katyńskiej.

Wraz z realistycznym rzeźbiarskim popiersiem generała pilota Andrzeja Błasika i tablicą poświęconą generałowi – inicjatorowi powstania Muzeum w Dęblinie, tworzy „Bramę Pamięci”- miejsca dedykowanego osobom i wydarzeniom ważnym dla historii polskiego lotnictwa.

Brama Pamięci została uroczyście odsłonięta 26 sierpnia 2021 roku przez  p. Ewę Błasik – wdowę po generale pilocie Andrzeju Błasiku (Dowódcy Sił Powietrznych), który 12 lat temu zginął w katastrofie pod Smoleńskiem.