Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie

Pamięci Franciszka Żwirki i Stanisława Wigury

Data dodania: 24 sierpnia 2022

28 sierpnia 2022 roku przypada 90. rocznica wielkiego triumfu polskich lotników Franciszka Żwirki i Stanisława Wigury w międzynarodowych zawodach lotniczych Challenge 1932. Dokładnie dwa tygodnia później, 11 września, będziemy obchodzić również 90. rocznicę ich tragicznej śmierci.

Muzeum Sił Powietrznych przygotowało szereg przedsięwzięć kulturalnych, które mają przywrócić pamięć o tych wybitnych Polakach.

 

Kapitan Franciszek Żwirko i inżynier Stanisław Wigura to najsłynniejsza para polskich lotników, których błyskotliwa kariera została przerwana w wyniku katastrofy ich samolotu RWD-6 pod Cierlickiem Górnym. Miało to miejsce zaledwie trzy lata po tym, jak poznali się w Akademickim Aeroklubie Warszawskim. Wigura był zdolnym konstruktorem samolotów, obok Stanisława Rogalskiego i Jerzego Drzewieckiego był też jednym z założycieli wytwórni RWD.

 

W 1932 roku, w trzeciej edycji odbywających się w Berlinie Międzynarodowych Zawodów Samolotów Turystycznych (znanych w Polsce jako „Challenge ‘32” od ich francuskiej nazwy), Żwirko i Wigura uzyskali pierwsze miejsce i stali się bohaterami podziwianymi przez wszystkich Polaków i nie tylko. Zwycięstwo to odczytywano nie tylko w kategoriach sportowego triumfu, ale również jako sukces polskiej myśli technicznej – RWD-6 nie ustępował technicznie samolotom renomowanych europejskich firm lotniczych. Według międzynarodowej komisji technicznej zasługiwał na najwyższą liczbę punktów. Zwycięska załoga po powrocie z zawodów zaczęła otrzymywać zaproszenia do wzięcia udziału w rozmaitych wydarzeniach. Jedną z takich imprez był meeting lotniczy w Pradze. Załoga wystartowała z Warszawy w niedzielę, 11 września 1932 roku. W okolicach Cieszyna zaskoczyła ich nawałnica, która spowodowała uszkodzenia samolotu, a następnie upadek ich samolotu i tragiczną śmierć w Cierliku Dolnym w Czechosłowacji.

Te oraz inne epizody biografii bohaterów ukazuje specjalna wystawa, której wernisaż odbył się w Muzeum Sił Powietrznych w majową Noc Muzeów, zapoczątkowując obchody w tej ważnej dla Polaków oraz środowiska lotniczego rocznicy. Do jej przygotowania wykorzystano m.in. oryginalne fotografie rodzinne Henryka Żwirki – syna Franciszka Żwirki.

 

W sierpniu i we wrześniu br. będziemy wspołorganizować przedsięwzięcia związane z obchodami 90. rocznicy triumfu i tragicznej śmierci tych podniebnych bohaterów.

 

25 sierpnia 2022 roku zapraszamy do Muzeum Śląska Cieszyńskiego w Cieszynie na konferencję i uroczyste otwarcie wystawy „Żwirki i Wigury start do Wieczności”.

informacje i program wydarzenia: (link)

9-11 września 2022 roku nasze Muzeum będzie obecne na uroczystych obchodach 90. rocznicy śmierci kpt. pil. Franciszka Żwirki i inż Stanisława Wigury na Zaolziu. Uroczystości organizowane są przez Departament Edukacji, Kultury i Dziedzictwa MON. W programie m.in spotkanie „Młode Żwirkowisko”, msza święta w Kościele pw. św. Wawrzyńca, uroczystości patriotyczne przy pomniku upamiętniającym polskich lotników, otwarcie wystawy „Żwirki i Wigury start do wieczności” w Domu Polskim Żwirki i Wigury w Cierlicku